https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranna-stanice-v-bartosovicich-loni-prijala-1682-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranná stanice v Bartošovicích loni přijala 1682 zvířat

13.2.2018 07:10 | BARTOŠOVICE (ČTK)
Mezi zvířaty přijatými ve stanici bylo nejvíce ptáků, více než tisícovka. Pastí se pro ptáky může stát i komín. / Na snímku puštík obecný s obroušenými drápy, který byl nalezen v krbu rekreační chalupy.
Mezi zvířaty přijatými ve stanici bylo nejvíce ptáků, více než tisícovka. Pastí se pro ptáky může stát i komín. / Na snímku puštík obecný s obroušenými drápy, který byl nalezen v krbu rekreační chalupy.
Foto | Jan Kašinský / Záchranná stanice Bartošovice
Záchranná stanice v Bartošovicích na Novojičínsku, která slouží jako nemocnice pro divoká zvířata, přijala v loňském roce 1682 zvířat celkem 117 druhů. Stejně jako před rokem mezi nimi měli největší zastoupení ježci, kterých bylo 413, tedy téměř čtvrtina všech zvířat, o něž lidé ve stanici pečovali. Ze všech přijatých zvířat se 56 procent podařilo vypustit zpět do volné přírody. Vyplývá to z informací, které bartošovičtí ochránci přírody zveřejnili na svých internetových stránkách.
 

Počet loni přijatých zvířat byl o 81 nižší než v roce 2016. Důvodem je hlavně to, že na rozdíl od předchozího roku se pracovníci stanice v roce 2017 nemuseli zabývat tolika většími koloniemi netopýrů. Kupříkladu netopýrů hvízdavých předloni přijali 59 a loni jen jednoho, netopýrů rezavých bylo před rokem 41, loni 26.

Mezi zvířaty přijatými ve stanici bylo nejvíce ptáků, více než tisícovka. Savců bylo přes 630. Pracovníci stanice se loni starali také o sedm mloků skvrnitých, jednu ještěrku a jednu užovku, ale přijali také 13 želv tří druhů.

Mezi ptáky bylo nejvíce poštolek obecných, kterých se do stanice dostalo 187, o osm méně než v roce 2016. Druhým nejpočetněji zastoupeným ptačím druhem byl rorýs obecný, jichž dostali ochranáři v Bartošovicích do péče 123, o deset víc než o rok dřív. Na dalších místech se podle počtu umístili kos černý (92), holub hřivnáč (48) a káně lesní (44). Mezi ptáky se ale objevili také jedinci, kteří patří v Česku mezi ohrožené druhy a mezi chovanci stanice se vyskytnou vzácně: dřemlík tundrový, volavka bílá nebo chřástal kropenatý.

Mezi 413 ježky byla téměř výhradně zvířata druhu ježek západní, jichž stanice přijala 411 (před rokem 414). Ježci východní byli pouze dva (před rokem deset). Dalšími nejpočetněji zastoupenými druhy byli zajíc polní (63 zvířat), veverka obecná (43), netopýr pestrý (31) a netopýr rezavý (26).


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist