https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranne-stanice-se-od-zacatku-roku-postaraly-o-13-000-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranné stanice se od začátku roku postaraly o 13.000 zvířat

31.7.2018 00:15 | PRAHA (ČTK)
Samotný červenec je letos i ve znamení rorýsů, kterých se dostalo do záchranných stanic na 400, a do konce prázdnin jich ještě pár desítek zřejmě přibude. / Ilustrační foto rorýse
Samotný červenec je letos i ve znamení rorýsů, kterých se dostalo do záchranných stanic na 400, a do konce prázdnin jich ještě pár desítek zřejmě přibude. / Ilustrační foto rorýse
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Patrk Sláma / ČSOP
Národní síť záchranných stanic, která zajišťuje v ČR péči o volně žijící zvířata v nouzi, se od začátku roku postarala o více než 13.000 zraněných živočichů. Loni jich za stejnou dobu přijala 12.200. Včera to sdělila Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody. Nejvíce zvířat projde rukama ochranářů v letních měsících, kdy jich podle Nezmeškalové každoročně přijmou až polovinu z celkového počtu.
 

V létě pracovníci záchranných stanici přijímají zejména mláďata ptáků, pěvců i dravců, hnízdících ve městech. V řadě případů jsou to ptáčata, která vyskakují kvůli velkým teplotám z hnízd, jež jsou pod střechami domů. "Mláďata jsou přehřátá a vyskakují z hnízd dříve, než by správně měla. Kvůli teplu se v hnízdech ale nedá vydržet," doplnila Nezmeškalová.

Samotný červenec je letos podle ní i ve znamení rorýsů, kterých se dostalo do záchranných stanic na 400, a do konce prázdnin jich ještě pár desítek zřejmě přibude. Rorýsi nejčastěji obývají škvíry v panelových domech, kromě hnízdění ale celý život tráví v letu. "Díky tomu nejsou uzpůsobeni na přistání na zemi a dlouhá křídla jim neumožňují samostatně vzlétnout. Zvláště pak mladí jedinci svůj první let nezvládnou a lidé je najdou, jak se bezvládně mrskají na zemi," uvedla Nezmeškalová. Podle ní lze ale těmto mláďatům většinou lehce pomoci tím, že se vezmou do ruky a vyhodí do vzduchu.

Současně ale připustila, že pro laiky je obtížné poznat, kdy ptáčata potřebují pomoc, proto by se měli v těchto případech raději obrátit na záchrannou stanici.

Do Národní sítě záchranných stanic je začleněno 33 stanic. Jejich pracovníci loni ošetřili 22.500 zraněných nebo jinak postižených volně žijících zvířat, což bylo dosud nejvíce od vzniku Národní sítě záchranných stanic v roce 1998.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist