https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacina-scitani-vodnich-ptaku-zapoji-se-stovky-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začíná sčítání vodních ptáků, zapojí se stovky lidí

16.1.2021 11:41 | PRAHA (ČTK)
"V podmínkách letošní zimy... bude zajímavé sledovat, zda k nám přiletí více ptáků ze severských populací, nebo zda budou naopak počty některých teplomilných druhů nižší," uvedla Musilová. Jako zástupce "seveřanů" uvedla například morčáka velkého.
"V podmínkách letošní zimy... bude zajímavé sledovat, zda k nám přiletí více ptáků ze severských populací, nebo zda budou naopak počty některých teplomilných druhů nižší," uvedla Musilová. Jako zástupce "seveřanů" uvedla například morčáka velkého.
Stovky lidí v Česku vyrazí dnes a v neděli sčítat vodní ptactvo. Sčítání přispívá k poznání, jaké mají ptáci zvyky a jak reagují na změny životního prostředí a klimatu. To pomůže jejich ochraně. O sčítání informovala ČTK Zuzana Musilová z České zemědělská univerzity (ČZU). Do terénu vyrazí přes 400 ornitologů a dobrovolníků, kteří pokryjí zhruba 700 lokalit. Ptactvo budou pozorovat u řek, rybníků, přehrad i průmyslových vodních ploch po celé zemi
 

"Sčítání poskytuje informace o velikosti populací vodních ptáků. Přibližuje nám i cenné údaje o tom, kde se nacházejí významná zimoviště, jak ptáci reagují na extrémní výkyvy počasí," uvedla koordinátorka akce Musilová, která působí na katedře ekologie ČZU. Díky dlouhodobému pozorování pak podle ní lze hodnotit, nakolik je ochrana vodních ptáků efektivní, nebo kde je soužití některých druhů a člověka problematické.

Podle odborníků nynější změny klimatu mění zažité zvyky ptáků. Mění se místa jejich zimování, rozmnožování, ale i početnost jednotlivých druhů. V budoucnu také zřejmě budou častější extrémní výkyvy počasí během zimy. To povede ke změnám rozšíření druhů a posunům jejich areálů. Zatímco mírné zimy umožní jednotlivým druhům posunout svá evropská zimoviště severovýchodně, ty chladné je naopak tlačí na jihozápad Evropy. Ptáci se v takových případech mohou dostat mimo chráněná území, což bude třeba řešit. Pro efektivní ochranu však musí mít odborníci dobrý přehled o tom, jaká místa si různé druhy vybírají.

"V podmínkách letošní zimy... bude zajímavé sledovat, zda k nám přiletí více ptáků ze severských populací, nebo zda budou naopak počty některých teplomilných druhů nižší," uvedla Musilová. Jako zástupce "seveřanů" uvedla morčáka velkého a malého a hohola severního. K teplomilným druhům patří například volavka bílá, potápka roháč nebo kopřivka obecná.

Mezinárodní sčítání vodních ptáků je celosvětově nejstarší projekt takzvané občanské vědy, kdy laici pomáhají dobrovolníkům získávat data pro výzkum. Sčítání bylo poprvé v roce 1966, nyní se koná ve 143 zemích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist