https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zahradnici-zacali-sazet-nove-vrby-na-hraz-taborske-vodni-nadrze-jordan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahradníci začali sázet nové vrby na hráz táborské vodní nádrže Jordán

13.4.2024 00:36 | TÁBOR (ČTK)
Pohled na hráz s vrbami patřil k nejfotografovanějším záběrům přes hladinu Jordánu.
Pohled na hráz s vrbami patřil k nejfotografovanějším záběrům přes hladinu Jordánu.
Foto | Standa Sojka / Wikimedia Commons
Zahradníci začali sázet nové vrby na hráz táborské vodní nádrže Jordán. Staré vrby nechalo město vykácet při opravě lávky pro pěší podél hráze. Jde o rychle rostoucí stromy, které by brzy měly zmohutnět, informoval mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.
 

"Předpokladem je, že za několik let vytvoří vrby stejnou kulisu, na kterou byli Táborští léta zvyklí. Pohled na hráz s vrbami patřil k nejfotografovanějším záběrům přes hladinu Jordánu," uvedl. Dodal, že vrby by měly v budoucnosti dosáhnout výšky až 20 metrů.

Oprava lávky pro pěší v Táboře u hráze Jordánu a další práce s tím spojené stály 92 milionů korun. Kvůli tomu byla loni více než půl roku uzavřená silnice na hrázi, která spojuje části města.

Oprava lávky byla největší loňskou investiční akcí Tábora. Původní lávka stála u hráze od roku 1929 a její stav už byl špatný. Radnice uvedla, že komplikace působily především sloupy zapuštěné v zemině. Vzhledem k nestabilnímu podloží stará lávka za poslední roky klesla o osm centimetrů. Město zvažovalo i provizorní rekonstrukci. Znamenalo by to ale jen částečné úpravy stavby. Nakonec se rozhodlo pro kompletní modernizaci.

Jordánská nádrž se rozkládá na ploše 50 hektarů a podle historiků je unikátní svou primární funkcí, nešlo o rybník za účelem chovu ryb, ale o zásobník užitkové vody pro středověké město. Jordán byl založen v roce 1492, je to tedy nejstarší umělá vodní nádrž v českých zemích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist