https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajem-o-dotace-na-zelene-strechy-je-v-brne-velky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem o dotace na zelené střechy je v Brně velký

23.7.2020 12:10 | BRNO (ČTK)
Největší zájem je o extenzivní typ střechy s rozchodníkovými koberci. Tento druh zelené střechy je tvořen odolnou vegetací vyžadující minimální údržbu.
Největší zájem je o extenzivní typ střechy s rozchodníkovými koberci. Tento druh zelené střechy je tvořen odolnou vegetací vyžadující minimální údržbu.
Zájem o dotace na zelené střechy je v Brně velký. Město letos i kvůli koronaviru prodloužilo možnost podávat žádosti o příspěvek, zatím nestanovilo závazný termín, do kdy lze o dotace žádat. Peníze lze použít na vytvoření zelené střechy na rodinných a bytových domech. Žadatelé mohou stejně jako loni využít dohromady 20 milionů korun. Původně měl termín pro podávání žádostí vypršet na konci letních prázdnin, řekla ČTK Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu.
 

Lidé mohou využívat i obdobný program pro zadržování dešťové vody. Oba programy jsou součástí výzvy Připrav Brno, pomocí níž chce město do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého aspoň o 40 procent.

O dotaci na zelenou střechu si mohli Brňané zažádat poprvé loni. "Radní udělili přes 100 příslibů na dotace a ještě v témže roce bylo 22 projektů dokončeno," řekla Loukotová. Žadatelé mají od příslibu na stavbu 18 měsíců. "Zájem je i v letošním roce stále velký, zatím bylo uděleno 19 příslibů za tři miliony korun, přestože na jaře se tempo podávání žádostí pozastavilo. Město chce zájemcům vyjít vstříc, proto lhůtu pro odevzdávání žádostí letos prodlouží. Informace o novém termínu se objeví na stránce ekodotace.brno.cz," uvedla Loukotová.

Dodala, že největší zájem je o extenzivní typ střechy s rozchodníkovými koberci. Tento druh zelené střechy je tvořen odolnou vegetací vyžadující minimální údržbu. Vyhledávaný je také program Nachytej dešťovku, kterým se Brno snaží motivovat k lepšímu hospodaření s vodou.

Ekologické dotační programy mají své místo i v dalších jihomoravských městech. "Každoročně je vyhrazena částka minimálně čtyři miliony korun, ze kterých dotujeme například solární zařízení k ohřevu topné i užitkové vody," sdělila ČTK mluvčí hodonínského městského úřadu Petra Kotásková.

V Blansku ekologické aspekty zohledňují při investicích města. "V červenci začne přestavba kuchyně a jídelny největší blanenské školy, jejíž součástí bude právě zelená střecha," řekla mluvčí tamního městského úřadu Pavla Komárková. Vyškov či Břeclav obdobné programy nemají.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist