https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajem-o-obnovitelne-zdroje-energii-bude-letos-pokracovat-ukazal-pruzkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem o obnovitelné zdroje energií bude letos pokračovat, ukázal průzkum

5.1.2023 14:29 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zájem o obnovitelné zdroje energie v ČR bude letos pokračovat. Podle průzkumu tato zařízení využívá nebo si plánuje pořídit přes 57 procent lidí žijících v rodinných domech. Nejčastější motivací je šetření energií a energetická soběstačnost. Nejoblíbenějším řešením je fotovoltaická elektrárna. Naopak jako hlavní komplikaci zájemci vidí vysoké vstupní investice a také náročnou administrativu. Vyplývá to z prosincového výzkumu agentury Ipsos pro Energetický Holding Malina.
 

Velký zájem o solární elektrárny vyvolaly podle odborníků zejména drahé energie z klasických zdrojů, jejichž ceny loni skokově vzrostly. Většina spotřebitelů proto přistoupila k šetření s energiemi. Kromě omezování spotřeby volili právě i pořizování obnovitelných zdrojů.

Největší poptávka je po solárních zařízeních. To potvrzují i data Cechu akumulace a fotovoltaiky, podle nichž bylo loni do energetické sítě v ČR připojeno více než 240 megawattů (MW) nových solárních zařízení, což představuje meziročně téměř čtyřnásobný nárůst.

Podle průzkumu společnosti Malina je fotovoltaika řešením pro více než 60 procent obyvatel rodinných domů, kteří používají nebo zvažují některou z forem obnovitelných zdrojů. Na druhém místě jsou s více než 40 procenty tepelná čerpadla a na třetím s přibližně 27 procenty zařízení na využití dešťové vody.

Průzkum se věnoval rovněž nejčastějším problémům, které pořízení nových zařízení provázejí. Skoro polovina obyvatel rodinných domů vidí jako hlavní překážku velkou vstupní investici při pořízení technologie. Zhruba čtvrtina respondentů pak uvedla jako problémy komplikovanou administrativu a nutnost splnění podmínek pro získání dotace. Zájemcům vadí také dlouhé čekací lhůty na instalaci, které se u některých firem v posledním roce pohybují kolem šesti až devíti měsíců.

Většina lidí využívá na pořízení obnovitelných zdrojů vlastní úspory, jde až o 61 procent. Dalším častým zdrojem financování jsou úvěry u bank, které využívá asi 30 procent respondentů.

Energetický Holding Malina působí na českém trhu přes rok. V roce 2022 firma nainstalovala 1600 fotovoltaických elektráren, zároveň má přes 5000 dalších podepsaných objednávek, uvedl předseda představenstva Energetického Holdingu Malina Cyril Regner. Letos chce dál posilovat pozici na trhu. Loni v červenci se firma stala generálním partnerem prvoligového fotbalového klubu Bohemians Praha 1905.

Průzkum se uskutečnil v termínu 8. až 14. prosince 2022. Do výzkumu se zapojilo 514 respondentů a cílovou skupinou byli lidé žijící v rodinných domech v osobním vlastnictví, starší 30 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist