https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajem-vedcu-o-vyzkumy-v-zofinskem-pralese-roste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem vědců o výzkumy v Žofínském pralese roste

28.8.2018 00:08 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Rezervace Žofínský prales, která vznikla před 180 lety, patří mezi nejstarší rezervace v Evropě.
Rezervace Žofínský prales, která vznikla před 180 lety, patří mezi nejstarší rezervace v Evropě.
Žofínský prales využívají v poslední době pro řadu výzkumů vědci. Pětadvacetihektarová lokalita v Novohradských horách na Českokrumlovsku má řadu unikátních aspektů. Jeden z výzkumů například ukázal, že padlé dřevo v Žofínském pralese tlí výrazně rychleji než v jiných českých pralesích. Napomáhají tomu specifické přírodní podmínky. Řekl to Petr Lepší z CHKO Blanský les, která o území na Žofíně pečuje.
 

"Tlení dřeva ovlivňuje několik faktorů. Jedná se například o nadmořskou výšku nebo vlhkost. A kombinace těchto podmínek jsou v Žofínském pralese nejlepší," řekl. Dodal, že například jedle tam zetlí za 53 let. V pralesech v Beskydech to trvá 86 let a na šumavském Boubíně 91 let. Ukázal to jeden z vědeckých projektů.

Lepší dodal, že velký zájem o výzkum Žofínského pralesa způsobuje to, že ne všichni vědci se do této lokality hned dostanou. "Některé jsme proto letos museli odmítnout a přesunuli je až na příští rok," uvedl.

Rezervace Žofínský prales, která vznikla před 180 lety, patří mezi nejstarší rezervace v Evropě. Podle Lepšího je to výborná studijní plocha lesních procesů. V největší míře tam roste buk, smrk a jedle. V roce 1975 při poryvu větru spadla 51 metrů vysoká jedle, jejíž stáří botanici spočítali na 425 let. V Žofínském pralese mimo jiné roste také řada vzácných druhů hub.

Chráněná plocha je oplocena a veřejnost tam nesmí vstupovat. Přesto se tam lidé pokoušejí dostat. Vzhledem k malému pohybu se zde však daří zvěři. Lepší uvedl, že se v pralese mimo jiné vyskytuje i rys ostrovid.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist