https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajemci-mohou-o-vikendu-do-jeskyni-michalka-a-holstejnska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájemci mohou o víkendu do jeskyní Michálka a Holštejnská

25.7.2018 00:10 (ČTK)
Jeskyně Michálka se jmenuje podle lupiče Michala Meluzína. Z její původní podoby se však nedochovalo mnoho. / Na snímku vstup do jeskyně Michálky
Jeskyně Michálka se jmenuje podle lupiče Michala Meluzína. Z její původní podoby se však nedochovalo mnoho. / Na snímku vstup do jeskyně Michálky
Licence | Volné dílo (public domain)
Běžně nepřístupné jeskyně Michálka a Holštejnská v Moravském krasu mohou zájemci o víkendu navštívit v doprovodu jeskyňářů. Otevřou se mimořádně u příležitosti oslav 750 let obce Holštejn. K nahlédnutí bude také osvětlená jeskyně Hladomorna, řekl starosta Holštejna Petr Mynařík.
 

"Doporučuji hlavně pevnou obuv. Čelovky budou připravené a v dnešní době má každý světlo v telefonu," řekl Mynařík. Vstupné do jeskyní se vybírat nebude, lidé však musí zaplatit vstupné na Holštejnské slavnosti. Na jeden den stojí 100 korun, na celý víkend 150. Děti do 150 centimetrů mají vstup zdarma.

Slavnosti začnou v sobotu v poledne příjezdem družiny pana Hartmana z Holštejna. Na oslavách uvidí lidé představení historického šermu, zúčastní se turnaje v lukostřelbě a navštíví středověký jarmark. Své místo v programu bude mít i ohňová show, o kterou se postará skupina Tartas. Chybět nebude ani hudba nebo divadlo.

Jeskyně Michálka se jmenuje podle lupiče Michala Meluzína. Z její původní podoby se však nedochovalo mnoho. Ve 20. století ji vybetonovala a hermeticky utěsnila Československá armáda, která jeskyni zamýšlela použít jako sklad munice. Místo toho sloužila jako sklad bojového plynu yperitu. Za německé okupace nacisté jeskyni přestavěli a do konce druhé světové války v ní vyráběli letecké motory. Mezi lety 1963 a 2003 ji využívala mlékárna v Otinovsi jako místo pro zrání sýru niva. Následně ji získali k využití jeskyňáři, kterým slouží jako základna dodnes.

Holštejnská jeskyně byla objevena v roce 1966. Při průzkumu a vrtech v ní jeskyňáři nalezli například pozůstatky mamuta. V roce 1986 ji jeskyňáři propojili se sousední jeskyní Nezaměstnaných, přes kterou je nyní jediný přístup do jeskyně. Otevírá se veřejnosti několikrát za rok.

Jeskyně Hladomorna je pod hradem Holštejn. Sloužila jako hradní vězení. Během roku je volně přístupná a o víkendu bude výjimečně osvětlená.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist