https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajemci-mohou-prihlasit-stromy-do-souteze-o-ten-nejsympatictejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájemci mohou přihlásit stromy do soutěže o ten nejsympatičtější

21.3.2017 11:40 (ČTK)
Anketa hledá stromy s historií a příběhem. Příběhy starých stromů nám připomínají, jak důležitou roli v našich životech hrají. Jsou živou součástí naší minulosti i současnosti, a proto je potřeba o ně pečovat.
Anketa hledá stromy s historií a příběhem. Příběhy starých stromů nám připomínají, jak důležitou roli v našich životech hrají. Jsou živou součástí naší minulosti i současnosti, a proto je potřeba o ně pečovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Janík / ČSOP
Zájemci mohou od dnešního dne přihlásit své oblíbené stromy do 16. ročníku ekologické ankety Strom roku. Veřejnost v ní vybírá nejsympatičtější strom v ČR. Přihlášky lze podávat do 30. dubna. Porota vybere 12 finalistů. Vítěz bude vyhlášený v říjnu, uvedla v tiskové zprávě za pořadatele Anna Petříková. Loni anketu vyhrála lípa na Lipce z Chrudimska.
 

Za dobu konání ankety navrhli lidé, školy a různé spolky nadaci na ocenění už 1270 stromů. Do hlasování se zapojilo více než 616.000 lidí. Je zpoplatněné, čímž se ekologům podařilo vybrat asi 2,5 milionu Kč. Peníze použili na novou výsadbu stromů, obnovu lesů a alejí.

Anketa hledá stromy s historií a příběhem. "Příběhy starých stromů nám připomínají, jak důležitou roli v našich životech hrají. Jsou živou součástí naší minulosti i současnosti, a proto je potřeba o ně pečovat. Anketou Strom roku chceme připomenout jejich význam a zároveň podpořit péči o stromy, aby mohly vyprávět své příběhy i dalším generacím," uvedla koordinátorka ankety Andrea Krůpová z pořadatelské Nadace Partnerství.

Informace o tom, jak nominovat oblíbený strom na ocenění, zájemci najdou na webu Stromroku.cz. Cílem ankety je zvýšit zájem veřejnosti o přírodu a zejména stav veřejné zeleně ve městech a obcích.

K loňské vítězné lípě z Lipky na Chrudimsku se váže mnoho pověstí. Říká se například, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že tam krátkou dobu pobýval Jan Ámos Komenský. Její stáří se odhaduje na 800 let. Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 175.000, z toho vítězná lípa obdržela přes 55.000 hlasů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist