Zákaz kožešinových farem v Česku možná bude mít výjimky
Novela by měla zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, podle návrhu by neměly být nárokové.
Zemědělský výbor doporučil předlohu upravit tak, že by se zákaz vztahoval i na chov zvířat "převážně" kvůli jejich kožešině. Platit by měl nikoliv od konce příštího roku, ale až od konce ledna 2019. Chovatelé by podle výboru měli dostat od státu kompenzaci za zrušení farmy, ovšem jen v případě, pokud chov zahájili nejpozději koncem loňského června.
Výbor pro životní prostředí doporučil ze zákazu vyjmout farmy, které se budou moci prokázat certifikátem panevropského programu WelFur. Jeho získání je předpokladem vyhovujících životních podmínek zvířat v evropských kožešinových farmách. Výbor chce dát chovatelům na získání tohoto certifikátu dva roky.
Obránci zvířat před možností této výjimky varují. „WelFur je profesionální kamufláž financovaná samotnými chovateli, jejímž cílem je zachovat kožešinové farmy bez jakékoli podstatné změny. Děsivým scénám na zveřejněných záběrech by WelFur nijak nezabránil. WelFur certifikuje chovy na základě současné praxe se vším, co tato s sebou přináší – malé drátěné klece pro divoká zvířata a zabíjení v plynových komorách či elektrickým proudem, to vše jen kvůli výrobě módních doplňků. Veřejnost se tímto marketingovým projektem jistě nenechá obalamutit a bude po politicích dále požadovat úplný zákaz kožešinových farem,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.
Novelu podepsalo pět desítek poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Argumentují tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat, i etickými důvody. Předloha má ale taky mnoho oponentů. Obávají se mimo jiné toho, že by zákaz vedl ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy.
V Česku je podle informací ze Sněmovny devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje.
reklama