https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakon-o-obalech-loni-porusilo-110-prodejcu-vetsinou-kvuli-tasce-k-nakupu-zdarma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákon o obalech loni porušilo 110 prodejců, většinou kvůli tašce k nákupu zdarma

13.5.2022 14:50 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zákon o obalech, který má především chránit životní prostředí, během 3323 kontrol České obchodní inspekce (ČOI) v loňském roce porušilo 110 obchodníků. Nejčastěji porušovali zákon tím, kdy zákazníkovi poskytli plastovou tašku na zakoupené zboží zdarma, uvedla inspekce v tiskové zprávě. Inspektoři za nedodržení zákona o obalech uložili 71 pokut celkem za 394 000 Kč.
 

Inspekce prováděla kontroly od konce června do 31. prosince minulého roku, převážně v obchodních řetězcích a centrech, ale i v menších provozovnách, stáncích na tržištích a v tržnicích. Plastovou tašku na nákup zdarma poskytlo při kontrolách 96 obchodníků, podle zákona ji ale smějí nabídnout spotřebiteli minimálně za náhradu nákladů, které odpovídají nákladům na její pořízení. Další prodejci například porušili povinnost vykupovat vratné obaly, tedy zejména vratné lahve od nápojů, bez omezení množství a bez vázání jejich výkupu na nákup zboží.

V roce 2019, tedy ještě v období bez omezení maloobchodu kvůli epidemii covidu-19, provedla obchodní inspekce 4267 kontrol zaměřených na dodržování zákona o obalech. Pochybení zjistila ve 116 případech.

Cílem zákona o obalech je chránit životní prostředí předcházením vzniku odpadů z obalů, a to zejména snižováním hmotnosti, objemu a škodlivosti obalů a chemických látek v těchto obalech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist