https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zamek-cervena-lhota-je-bez-vody-pamatkari-odbahnuji-rybnik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zámek Červená Lhota je bez vody, památkáři odbahňují rybník

19.2.2019 12:30 | ČERVENÁ LHOTA (ČTK)
Zámek Červená Lhota je známý z filmů Zlatovláska, Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau.
Zámek Červená Lhota je známý z filmů Zlatovláska, Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau.
Foto | Kralpilot [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] / Wikimedia Commons
Památkáři odbahňují rybník kolem renesančního vodního zámku Červená Lhota. Naposledy se 3,5 hektaru velký rybník čistil v roce 1986. Hlavní práce potrvají do poloviny března, odtěžit je třeba téměř 30.000 metrů krychlových bahna a usazenin. Náklady jsou 21 milionů korun. Až bude hotovo, zvýší se splavnost rybníka, vznikne i nová lávka pro pěší. Sezonu zámek zahájí na konci března, v létě nově zpřístupní pokoj prince Luise. ČTK to řekl kastelán Tomáš Horyna. Zámek známý z pohádky Zlatovláska loni navštívilo asi 80.000 lidí.
 

"Rybník už byl zabahněný tak, že hrozilo, že zmizí a změní se v mokřad. Někde lezlo bláto dokonce z vody, rybník se zmenšoval, v ústí bylo rákosiště. Nedalo se plout na pramičkách," řekl kastelán.

Loni v září památkáři rybník vypustili, pak budovali přístupové cesty, aby se tam technika nezabořila, což se stalo na začátku odbahnění v roce 1986, kdy bagr zapadl. Sediment se těží a odváží od loňského listopadu. Napustit rybník by památkáři chtěli na konci května. Během prací se ukázalo, že při odbahnění v roce 1986 zůstala v rybníku třetina usazenin.

Až práce skončí, zvýší se splavnost rybníka, lidé se dostanou na pramicích do partií, kam dosud nemohli. Nová bude výpust i lávka pro pěší v ústí rybníka, která otevře nové průhledy. Památkáři obnoví i klenutý malý most u půjčovny lodiček. "Byl tam mosteček, který v 70. letech spadl, protože tam vjel těžký fekál a probořil ho. Byl nahrazen zabetonovanou trubkou. Rozhodli jsme se, že bychom rádi původní klenutý mostek obnovili. Vysnili jsme si, že tu betonovou skruž dáme pryč," řekl kastelán.

V historii byl další, větší rybník nad zámkem ve vesnici Jižná, který měl odtokovou strouhu a bahno se odváželo odtamtud. Zanikl, dnes je rozparcelován. Zámecký rybník se tak stal prvním průtočným, všechen sediment z Dírenského potoka zde zpomalí a klesne.

Na vypuštěný rybník se jezdí lidé dívat. Podle Horyny si udělají představu, jak místo vypadalo, když na ostrově nebyl zámek. "Když ještě nebyla odtěžena skalní šíje a byla to pouze ostrožna, na které stál původní středověký objekt, ze tří stran ostroh omýván vodou, ze čtvrté byl suchý a byl tam padací most," řekl. U stavidel je rybník hluboký pět metrů, ve středověku si tam jezdili pro ryby formani až z Pasova.

Červená Lhota zahájí sezonu poslední víkend v březnu. V jídelně, kde památkáři restaurují strop, odkryjí další malbu, je na ní alegorická postava. V létě při Hradozámecké noci si lidé budou moct prohlédnout podkrovní pokoj prince Luise. Místnost byla dlouho zavřená, Národní muzeum v ní mělo depozitář knih. Vystaví tam předměty z princových cest do Keni.

Zámek je známý z filmů jako Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau. Nejvíc ho proslavila pohádka Zlatovláska (1973) s Jorgou Kotrbovou. Loni zámek navštívilo 80.000 lidí, meziročně o 1000 méně. Jezdí méně zájezdů od cestovních kanceláří, naopak více jednotlivců.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist