https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zamek-libochovice-chce-navstevniky-privitat-sbirkou-cibulovin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zámek Libochovice chce návštěvníky přivítat sbírkou cibulovin

4.4.2021 00:58 | LIBOCHOVICE (ČTK)
Archivní materiály uvádí, že zde původně bylo okolo 300 druhů narcisů, tulipánů a dalších, uvedla kastelánka zámku.
Archivní materiály uvádí, že zde původně bylo okolo 300 druhů narcisů, tulipánů a dalších, uvedla kastelánka zámku.
Foto | Matej Šiculiak
Zámek Libochovice na Litoměřicku chce po uvolnění protiepidemických opatření návštěvníky přivítat sbírkou kvetoucích cibulovin, která má na zámku svou historii. Personál zámku také pracuje na dvou nových okruzích. ČTK to řekla kastelánka Michaela Prokopová.
 

"Pokud situace dovolí, na nádvoří zámku bude k vidění sbírka kvetoucích cibulovin, kterou postupně opět obnovujeme. Zatím máme 30 druhů. Archivní materiály však uvádí, že zde původně bylo okolo 300 druhů narcisů, tulipánů a dalších," uvedla kastelánka zámku, jehož historie sahá až do 16. století, kdy ho nechal postavit Jan z Lobkovic.

V posledních třech měsících prošla zámecká instalace náročnou úpravou, vzniknou dva nové okruhy. První, procházející východním a severním křídlem, bude za příznivé situace otevřen už 1. dubna. Okruh bude věnovaný posledním majitelům zámku, hraběcímu rodu Herbersteinů. "Proměnou zde prošly všechny stávající místnosti a salonky. Nově je zde prezentována velká herbersteinská jídelna," uvedla Prokopová.

Druhý okruh zámek zpřístupní 1. července. "Bude věnován knížecí rodině Dietrichsteinů, bezpochyby nejvýznamnějšímu rodu moravské šlechty," uvedla kastelánka. V českých zemích, v období baroka, plnil úlohu reprezentačního sídla tohoto rodu právě zámek Libochovice.

V roce 2019 navštívilo zámek Libochovice 21 903 návštěvníků, z nichž si 16 200 prohlédlo okruhy, 3200 se účastnilo edukačních programů a 2359 ostatních doprovodných akcí. V roce 2020 přišlo na zámek 12.041 lidí. "Většina byla na interiérovém okruhu, protože se bohužel nemohly konat další doprovodné akce," dodala kastelánka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist