Vídeň teplem z nevyužité elektřiny zásobuje 20 000 domácností
Zařízení Power to Heat přeměňuje v teplo elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů, tedy hlavně z větrných a solárních elektráren. V případě, že například dojde k příliš silnému větru a větrné elektrárny vyrobí nadbytek elektrické energie, pro který není v síti kapacita. Elektřina je použita pro ohřev vody na 160 °C. Teplo je distribuováno do dvaceti tisíc domácností, nacházejících se na severozápadě Vídně.
Cílem zařízení je energii získanou z obnovitelných zdrojů použít efektivně, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám. Podle dodavatele energií Wien Energie se jedná o ekologickou variantu a vede k úspoře energií.
Největší vídeňský dodavatel energií Wien Energie zásobuje dálkovým teplem 380 tisíc domácností a skoro sedm tisíc velkoodběratelů. Před padesáti lety síť dálkového tepla měřila 26 km, tehdy se s budováním sítě dálkového tepla ve Vídni začínalo. Dnes měří 1 200 km a vytápění dálkovým teplem je k dispozici ve všech třiadvaceti městských částech.
reklama

Nádrže na Moravě čelí velmi nízkým přítokům, někde dosahují jen pěti procent průměru
Koalice proti suchu bude poprvé jednat dnes odpoledne po vládě
Letošní sucho v Evropě naznačilo, že problémy mohou mít i jindy vodnaté veletoky