https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-clenskych-statu-eu-schvalili-navrhy-evropske-komise-tykajici-se-zemedelcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci členských států EU schválili návrhy Evropské komise týkající se zemědělců

26.3.2024 11:41 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci členských zemí EU ve Zvláštním výboru pro zemědělství (SCA) dnes schválili návrhy Evropské komise týkající se podpory farmářů. Informovala o tom Rada EU. Návrhy se nyní bude zabývat Evropský parlament. O současné situaci v zemědělství budou dnes na jednání v Bruselu diskutovat také unijní ministři zemědělství. Česko na setkání zastupuje šéf resortu Marek Výborný. V Bruselu dnes opět protestují farmáři, do města by mělo podle policie dorazit asi 500 traktorů.
 
"Naslouchali jsme našim zemědělcům a podnikli jsme rychlé kroky k vyřešení jejich obav v době, kdy čelí mnoha výzvám," uvedl belgický ministr zemědělství David Clarinval. "Cílená revize pravidel vytváří správnou rovnováhu mezi zajištěním větší pružnosti pro zemědělce i členské státy a snížením administrativní zátěže při zachování vysoké úrovně environmentálních ambicí společné zemědělské politiky," dodal.

Unijní exekutiva v polovině března vyhověla zemědělcům a navrhla zrušit některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky. Cílem návrhů komise je snížit administrativní zátěž zemědělců v EU a poskytnout jim větší prostor při plnění určitých environmentálních podmínek. Jedním z požadavků na farmáře je například vyčlenit část půdy pro podporu biologické rozmanitosti. Plnění podobných podmínek bude nyní dobrovolné. Komise rovněž navrhuje osvobodit od kontrol zemědělce s méně než deseti hektary půdy, tedy dvě třetiny všech příjemců podpory v rámci společné zemědělské politiky.

Evropský parlament se minulý týden nechal slyšet, že návrhy projedná ve zrychlené proceduře, aby začaly platit co nejdříve. Schváleny tak budou buď na miniplenárce v polovině dubna v Bruselu, nebo následně na poslední plenární schůzi EP před volbami na konci dubna ve Štrasburku. Poté ještě návrhy budou muset potvrdit členské státy, což je ovšem považováno za formalitu.

Zvláštní výbor pro zemědělství, na jehož jednání chodí za problematiku odpovědní diplomaté členských států či úředníci z příslušného ministerstva, připravuje práci pro jednání ministrů zemědělství členských zemí EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist