https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-zemi-eu-rozhodnou-o-zprisneni-pravidel-pro-nord-stream-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci zemí EU rozhodnou o zpřísnění pravidel pro Nord Stream 2

8.2.2019 01:29 | BRUSEL (ČTK)
Chystaný plynovod ruského plynárenského koncernu Gazprom, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltu, je trnem v oku především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko. Ilustrační snímek.
Chystaný plynovod ruského plynárenského koncernu Gazprom, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltu, je trnem v oku především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci členských zemí Evropské unie dnes rozhodnou o změnách energetické legislativy, které mohou dalekosáhle ovlivnit provoz plynovodů ze zemí mimo unii včetně dokončovaného obřího projektu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Právě Německo je přitom ostře proti tomu, aby se unijní pravidla pro vnitřní trh se zemním plynem na Nord Stream 2 nově vztahovala. Kvůli změně v postoji Francie ale Berlín své stanovisko možná neprosadí.
 

Paříž, která ve sporu o změny ve směrnici o trhu s plynem dlouho stála po boku Berlína, dala ve čtvrtek překvapivě najevo, že změnila názor. Nyní chce podpořit návrh Evropské komise, která usiluje o to, aby se unijní pravidla vztahovala i na plynovody v pobřežních vodách EU. Německo je proti tomu, protože se obává, že by pak projekt Nord Stream 2 mohl být mnohem méně výdělečný nebo dokonce ztrátový.

Chystaný plynovod ruského plynárenského koncernu Gazprom, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltu, je trnem v oku především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko. Proti jsou i USA. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Plynovod, který si vyžádá investici 9,5 miliardy eur (245 miliard Kč), se začal stavět loni, dokončen má být do konce letošního roku. Dosud se postavila asi pětina z plánovaných 2400 kilometrů potrubí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist