https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupitele-liberce-schvalili-zamer-prevest-zoo-na-kraj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zastupitelé Liberce schválili záměr převést zoo na kraj

4.3.2021 12:04 | LIBEREC (ČTK)
Vchod do Zoo Liberec.
Vchod do Zoo Liberec.
Zdroj | ZOO Liberec
Zastupitelé Liberce schválili záměr převést na Liberecký kraj zoo a botanickou zahradu, jež mají nadregionální význam. Město by naopak mělo převzít dva domovy seniorů a azylový dům, jež jsou ve městě. Podle náměstka primátora Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) ale nic napevno dojednané není. "Je to mandát, aby mohlo s krajem jednat," řekl.
 

Za nejlepší variantu osobně považuje, pokud by si město a kraj na své příspěvkové organizace vzájemně pouze finančně přispívaly. "Ze strany kraje ale nevidím vůli o ní jednat," uvedl. Dalšími možnostmi podle něj je dojednat výměnu organizací bez podmínek nebo s nějakými doplňkovými.

Pokud se směna příspěvkových organizací uskuteční bez dalších podmínek, Liberec ročně ušetří desítky milionů korun. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) to ale není důvod, proč chtějí výměnu provést. Dnes argumentoval tím, že zhruba 70 až 80 procent návštěvníků zoo jsou mimoliberečtí a to samé platí i pro botanickou zahradu. "A 80 procent obyvatel domovů (seniorů) jsou naopak Liberečtí," dodal. Loni dostaly obě zahrady od města dohromady na provoz a odpisy skoro 81 milionů, kraj svým dvěma domovům seniorům v Liberci a azylovému domu Speramus dal v součtu přes 18 milionů.

Zoo má účetně hodnotu přes 500 milionů korun, botanická zahrada zhruba 233 milionů. Liberec by měl v případě uzavření výměny naopak získat největší domov seniorů v kraji, který je ve Františkově. Jeho účetní hodnota je 400 milionů a o 200 klientů se stará 138 zaměstnanců. V domově seniorů ve Vratislavicích mají 97 lůžek pro klienty a pracuje tam 72 lidí. Účetní hodnota tohoto domova je zhruba 110 milionů a Azylového domu Speramus šest milionů.

Liberecká zoo je nestarším tuzemským zařízením svého druhu, vznikla v roce 1904. Je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Libereckém kraji, před koronavirovou krizí ji ročně prošlo až 400.000 lidí. Také botanická zahrada je nejstarší v zemi. Loni na svém místě oslavila už 125 let, založena byla ale už v roce 1876. Zahradu ročně navštíví kolem 60.000 lidí.


reklama

 
Marek Kuntoš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist