https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupitele-usti-n.l.posunuli-ucinnost-fondu-pro-zachranu-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zastupitelé Ústí n. L. posunuli účinnost fondu pro záchranu zoo

25.6.2020 01:52 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Žirafy v Zoo Ústí nad Labem
Žirafy v Zoo Ústí nad Labem
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zastupitelé Ústí nad Labem schválili závěrečný účet města za rok 2019, v jehož rámci projednali také návrh na zrušení účelového fondu pro záchranu a rozvoj zoologické zahrady. Město do něj mělo přispívat 20 miliony korun ročně. Nakonec zastupitelé jednomyslně schválili posunutí jeho účinnosti, a to na příští rok. Argumentem pro zrušení fondu byly velké ztráty města v důsledku koronavirové pandemie.
 

Loni v prosinci ústečtí zastupitelé podpořili sjednání úvěru a zřízení účelového fondu na nezbytné investice do expozic zoo. Primátor Petr Nedvědický (ANO) už tehdy řekl, že s povinným příspěvkem nepočítá, protože město bude na opravu expozic čerpat peníze právě z úvěru.

Opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí) kritizovala záměr fond zrušit kvůli tomu, že zástupci koalice argumentovali nedostatkem peněz. Uvedla, že město dostane od vlády kompenzační bonus 1200 korun na obyvatele, tedy přes 100 000 korun. Z těchto peněz se podle Tomkové mohla část vložit do fondu.

Zastupitelé rozhodli, že se fond místo zrušení odloží, protože opozice si nepřála úplné zrušení, ale naopak jeho ponechání. Náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO), ale uvedla, že se s 20 miliony korun nepočítá jako s příspěvkem do fondu a musel by se přepracovat už jednou upravený rozpočet. Zastupitelé dnes totiž také schvalovali restrikce v rozpočtu spojené s poklesem daňových příjmů města.

Loňské hospodaření města Ústí nad Labem skončilo přebytkem kolem 164 milionů korun. Volné zdroje navrhla rada použít na uhrazení výpadku daňových příjmů způsobených pandemií koronaviru.

Ústecká zoologická zahrada přišla loni na začátku listopadu o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Úplné vyloučení z EAZA by pro ni znamenalo konec účasti na chovných programech, v jejichž rámci zoo získávají zvířata zdarma a zajišťují jejich odbyt. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada dva roky. Pokud je neodstraní, přijde o členství a tím i o možnost chovu řady atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist