https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zaver-klimaticke-konference-v-egypte-poznamenavaji-neshody-ohledne-noveho-fondu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Závěr klimatické konference v Egyptě poznamenávají neshody ohledně nového fondu

18.11.2022 13:13 | ŠARM AŠ-ŠAJCH (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Závěr klimatické konference COP27 poznamenávají neshody ohledně nového fondu pro kompenzaci ztrát a škod způsobených změnami klimatu. Konference OSN v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch má podle plánu skončit dnes, ve čtvrtek večer ale stále nebyly jasné obrysy shody na závěrečném prohlášení. Je tak možné, že konference bude pokračovat i po termínu, do kterého byla původně plánovaná. To už se v minulosti stalo.
 

Zástupci chudších států trvají na zřízení speciálního fondu financovaného bohatšími zeměmi, který by měl kompenzovat škody z přírodních katastrof, které změny klimatu zhoršují. Zástupci 134 zemí světa trvají na prohlášení, že nový fond bude spuštěn do konce roku 2024, napsala agentura Reuters. Podle ní jsou ale proti někteří možní velcí přispěvatelé, například USA a Francie.

Podle čtvrtečních prohlášení vyjednavačů zatím nejsou jasné obrysy shody na závěrečném prohlášení. Egyptské předsednictvo sice zveřejnilo návrh, podle vyjednavačů si bude na konečné podobě textu ještě mnoho práce. Někteří z nich označili dvacetistránkový egyptský dokument za příliš dlouhý a obecný.

Není tak vyloučeno, že se bude jednat i po oficiálním konci konference. Například španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberaová odhaduje, že jednání se protáhnou alespoň o jeden den do soboty. Podle egyptských organizátorů je areál, ve kterém se konference koná, a nezbytné služby k dispozici do neděle.

Prodloužení jednání není v případě klimatických konferencí nezvyklé. Například pařížská konference v roce 2015, na které se 196 zemí přihlásilo k závazku udržet oteplení Země pod dvěma a nejlépe 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou dobou, skončila s jednodenním zpožděním.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist