https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zbyle-kaly-po-ostramu-by-se-v-ostrave-mohly-zacit-tezit-na-podzim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zbylé kaly po Ostramu by se v Ostravě mohly začít těžit na podzim

12.1.2017 17:27 | OSTRAVA (ČTK)
Odtěžování zbylých kalů po chemičce Ostramo v Ostravě by mohlo začít na podzim. Na dnešním veřejném projednání záměru to v Ostravě řekl obchodní ředitel společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, která výběrové řízení na likvidaci kalů vyhrála, Aleš Hampl. Firma musí na krajském úřadě vyřídit změnu integrovaného povolení, ke schválení projektu na likvidaci kalů už pak ale chybí v podstatě jen souhlas příslušných ministerstev. Informovala o tom mediální zástupkyně státního podniku Diamo, jenž má správu a sanace lagun na starosti, Jana Dronská.
 

Stanoviska všech zúčastněných, včetně ostravského magistrátu, krajského úřadu i dotčených městských obvodů, byla kladná. "Veřejné projednání bylo nebývale poklidné. Jsme spokojeni, že vše proběhlo bez problémů, a očekáváme, že ministerstvo životního prostředí vydá kladné rozhodnutí," řekl ředitel odštěpného závodu Odra podniku Diamo Josef Havelka.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Obyvatele v okolí obtěžují zejména zápachem. Jejich čištění provázejí problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Vytěženo bylo už na 200.000 tun kalů, jenže se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se původně nepočítalo.

Odstranění těchto takzvaných nadbilančních kalů dostala letos na starost pražská společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Podle uzavřené smlouvy má jít o 91.562 tun kalů, jejich odtěžení má stát 429 milionů korun. K odtěžení bude použita prakticky stejná technologie, jako se používala dosud. Pak bude nutné vyčistit i dekontaminovanou zeminu.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist