https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdar-n.s.osazi-rozchodniky-a-travami-cast-strechy-polikliniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žďár nad Sázavou osází rozchodníky a travami část střechy polikliniky

28.9.2020 01:14 | ŽĎÁR N. S. (ČTK)
Rozchodník patří mezi oblíbené rostliny zelených střech.
Rozchodník patří mezi oblíbené rostliny zelených střech.
Ve Žďáru nad Sázavou pokryjí rostliny část rovné střechy u polikliniky. Jde o střechu budovy, která propojuje městskou část tohoto zařízení se soukromou. Po nezbytných úpravách na ní budou vysázené rozchodníky, pažitka, kostřava nebo mateřídouška, řekl novinářům starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město).
 

Záměr týkající se asi 360 metrů čtverečních plochy je součástí širších snah města zlepšit životní prostředí. "Snažíme se profilovat jako ekologické město," řekl starosta. Na další městské střeše by se mohla zeleň objevit v příštím roce. Radnice má slíbenou dotaci 1,1 milionu korun na úpravu zastřešení zasedací místnosti bývalého městského úřadu na náměstí.

Výsadba na střeše u polikliniky je naplánovaná mezi 5. a 9. říjnem. "Tohle si děláme svépomocí," řekl Mrkos. Projekt připravený městskou krajinářkou Lucií Radilovou podle něj respektuje omezenou únosnost střechy okolo 50 kilogramů na metr čtvereční. Náklady na zelenou střechu budou kolem 240 000 korun. Místní firma na ni daruje 100 000 korun.

Chování zelené střechy budou sledovat čidla, pokud na to dostane grant Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. "Jestli tahle forma spolupráce dopadne, se dovíme do konce roku," řekl Mrkos.

Plán zaměřený na zlepšení životního prostředí představila žďárská radnice v lednu. Počítá mimo jiné i s tvorbou zelených fasád, využíváním odpadní a dešťové vody, elektromobilů, sluneční energie nebo s obnovováním polních cest. Tento trend by měli respektovat také investoři, kteří chtějí stavět v chystané nové části žďárské průmyslové zóny. Rozšíření zóny dotuje agentura CzechInvest. Na opatření týkající se zeleně a zadržování vody se chce město ještě ucházet o další peníze.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist