https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ze-zahadneho-zlodeje-decimujiciho-australskou-lesni-skolku-se-vyklubal-koala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ze záhadného zloděje decimujícího australskou lesní školku se vyklubal koala

7.9.2023 11:31 | SYDNEY (ČTK)
Noční svačinky přišly školku zhruba na 6000 australských dolarů (asi 87 000 korun). Ironií je, že školka eukalypty pěstuje právě proto, aby ohrožené populaci koalů medvídkovitých poskytla více potravy a rozšířila jejich přirozené prostředí v severní části Nového Jižního Walesu.
Noční svačinky přišly školku zhruba na 6000 australských dolarů (asi 87 000 korun). Ironií je, že školka eukalypty pěstuje právě proto, aby ohrožené populaci koalů medvídkovitých poskytla více potravy a rozšířila jejich přirozené prostředí v severní části Nového Jižního Walesu.
Celé týdny si majitel australské lesní školky Humphrey Herington lámal hlavu, kdo mu po nocích chodí okusovat semenáčky stromků. Nejprve podezíral zatoulané kozy. Pak se na seznam potenciálních pachatelů dostal všežravý vačnatec kusu liščí. Ovšem to poslední, co čekal, bylo, že jednoho rána ve školce uprostřed okousaných sazeniček eukalyptu najde zmateného koalu, najedeného tak, že se nedokázal pohnout.
 

"Vypadal nacpaný k prasknutí... a tvářil se, že je hrozně spokojený sám se sebou," řekl Herington zpravodajskému serveru BBC News. Zaměstnanci školky nyní kolem záhonů se semenáčky budují plot, aby mlsnému koalovi, který dostal jméno Claude, zabránili v přístupu.

Jeho noční svačinky na eukalyptech školku přišly zhruba na 6000 australských dolarů (asi 87 000 korun). Ironií je, že školka eukalypty pěstuje právě proto, aby ohrožené populaci koalů medvídkovitých poskytla více potravy a rozšířila jejich přirozené prostředí v severní části Nového Jižního Walesu.

Tým lesní školky nedaleko Lismoru si poškozených rostlinek poprvé všiml před několika měsíci. "Kolem nebyly žádné stopy ani nic jiného, čeho bychom se mohli chytit. Byla to záhada," řekl Herington.

Zkusili nastražit pasti na kusu liščí, do kterých se ale nic nechytilo, a dokonce provedli i analýzu nalezeného trusu - ovšem marně. Pachatele se podařilo dopadnout, až když ho přemohla jeho vlastní nenasytnost.

"Jednou jsme přišli do práce a on tam seděl na sloupku. To ráno zmizela spousta rostlin, takže se musel vážně hodně cpát, a pak byl moc unavený, aby se vrátil zpátky na svůj strom," dodal Herington. Clauda opatrně zabalil do ručníku a odnesl ke stromům vzdáleným asi 300 metrů od školky.

"Ale o pár dní později se vrátil a pokračoval ve svých nočních návštěvách," řekl majitel školky, kterého šikovný zloděj spíš pobavil než popudil. Koaly nejsou nijak zvlášť proslulé svou mrštností nebo vynalézavostí, takže Claudovy schopnosti dělaly dost velký dojem.

V roce 2022 prohlásila australská vláda koaly medvídkovité na části svého území za ohrožený druh. Kabinet tak vyslyšel volání ekologických organizací a badatelů, kteří upozorňovali na rychlý pokles stavu tohoto zvířete, jež patří mezi symboly Austrálie. Podle některý odhadů se populace koalů v posledních letech snížila až o 30 procent.

Ochrana koalů byla posílena v Novém Jižním Walesu, na území hlavního města a v Queenslandu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist