https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeleni-ano-vstupu-do-eu-ne-valce-v-iraku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelení: ano vstupu do EU, ne válce v Iráku

14.3.2003 13:05 | PRAHA (EkoList)
Strana zelených (SZ) se včera probudila a poprvé od sněmovních voleb v loňském roce uspořádala tiskovou konferenci. Za účasti zástupců Evropské federace stran zelených (EFGP) se na ní jednoznačně vyslovila pro vstup České republiky do Evropské unie. Zároveň zelení ostře odmítli vojenský zásah v Iráku, pokud ho neposvětí OSN.
 

Zleva: Jan Beránek, Gabriela Szuba, Arnold Cassola, Ondřej Liška, Miroslav Rokos
Foto: Jan Stejskal/EkoList

"Válku lze odvrátit, musíme dát inspektorům víc času a zesílit jejich mandát," prohlásil v průběhu konference Arnold Cassola, generální sekretář EFGP. "Máme naprosto shodný názor," přidal se ke Cassolovi předseda české SZ Miroslav Rokos. "Zdaleka nebyly vyčerpány všechny možnosti, jak konfliktu předejít," dodal.

Pro vstup do EU se společně s Rokosem a Cassolou vyslovila i Gabriela Szuba, členka předsednictva EFGP odpovědná za spolupráci s kandidátskými zeměmi. Podle Szuby je hlavní výhodou vstupu do EU rozšíření zóny, v níž platí vyšší environmentální standardy, než jaké vyžadují současné zákony v kandidátských zemích. "EU představuje jedinečnou možnost řešit vážné problémy, na které dnes jednotlivé státy už nemohou stačit, ať už jde o zabránění klimatickým změnám, podporu šetrnějšího zemědělství či ekologizaci průmyslu," podpořil ji Arnold Cassola.

Kampaň SZ pro vstup do EU by se měla rozjet příští týden a nemá prý zastírat ani problémy a nedostatky evropského rozšiřování. Arnold Cassola EkoListu například sdělil, že evropští zelení jsou velmi kritičtí k investiční politice Evropské investiční banky (EIB). Mnohé bankou podporované projekty totiž neberou ohled na životní prostředí. Vedení EIB navíc zdaleka není demokraticky zvoleným orgánem.

Arnold Cassola, generální sekretář EFGP
Foto: Jan Stejskal/EkoList

SZ se členem EFGP stala v roce 1997, podle Cassoly tenkrát ovšem nebyla příliš aktivní. Vše se prý změnilo až v loňském roce s nástupem "mladých dynamických lidí" do strany. Vzájemná spolupráce by podle SZ měla vést k úspěšným volbám do Evropského parlamentu v roce 2004. Cílem je získat pro SZ nejméně jedno z 24 křesel, která v parlamentu čekají na zástupce ČR.

Všichni zástupci české Strany zelených, kteří byli přítomni na konferenci, patří k tzv. tmavozelenému proudu uvnitř strany (viz zpráva EkoListu Vstup aktivistů vyvolal pnutí ve Straně zelených). Na otázku, zda to lze chápat jako znamení, kterým směrem se vývoj ve straně bude ubírat po dubnovém sjezdu, Ondřej Liška, vedoucí kampaně SZ pro podporu vstupu ČR do EU, odpověděl: "Dá se to tak říci."


reklama

 
Jan Stejskal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist