Zelení vládnou v Německu
Na základě obsáhlé koaliční dohody se sociálně demokratickou stranou (SPD) obsadí v nové německé vládě tři resorty - zahraničí, životního prostředí a zdravotnictví.
Přestože obě strany se v minulosti vždy navzájem označovaly za přirozené spojence, ukázaly se být více než tři týdny trvající koaliční rozhovory jako velmi obtížné. Všeobecně se přitom soudí, že právě Zelení byli nuceni slevit z většiny svých radikálních požadavků a že uzavřená dohoda odpovídá spíše předvolebnímu programu SPD.
Zelení museli významně ustoupit ve svých požadavcích na změnu dopravní politiky. Z jejich plánu na ztrojnásobení ceny benzínu na cca pět marek za litr zbylo 6 feniků, o které bude v příštím roce zvýšena daň za jeden litr pohonných hmot. Investiční záměry na budování infrastruktury sice budou přehodnoceny, výstavba dálnic hlavně v nových spolkových zemích však zatím bude pokračovat. Zelení nedosáhli ani avizovaného snížení povolené rychlosti na dálnicích na 100 km/hod a na 30 km/hod v obcích. Nový ministerský předseda Gerhard Schröder (SPD) dokonce Zelené varoval před "dalšími útoky na auta". Konjunktura v automobilovém průmyslu podle Schrödera v poslední době pokulhává a vláda si nemůže dovolit ohrozit další pracovní místa. Schröder byl několik let členem správní rady koncernu Volkswagen.
Naproti tomu dosáhli Zelení velkého úspěchu tím, že se jim v koaliční dohodě podařilo zakotvit ústup od jaderné energetiky. V Německu je v současnosti v provozu 19 jaderných elektráren, které pro zemi zajišťují výrobu třetiny elektrické energie. V rozhovoru pro časopis Die Woche nový ministr životního prostředí Jürgen Trittin (Zelení) vyslovil přesvědčení, že první reaktory budou uzavřeny do roku 2002. Přesný termín, kdy by se z Německa měla stát země bez jaderných elektráren, nebyl ve smlouvě na nátlak SPD stanoven a měl by být do konce roku vyjednán se zástupci německých elektrárenských koncernů.
Výrazným ekologickým prvkem v programu nové vlády je také závazek legislativně zakotvit zřízení rozsáhlé sítě přirozených ekosystémů, které by měly zabírat zhruba 10 procent rozlohy Německa.
Vybrané pasáže z koaliční dohody mezi SPD a Bündnis 90/Die Grünen:
- Naším cílem je trvale udržitelný, to znamená hospodářsky výkonný, sociálně spravedlivý a ekologicky únosný rozvoj. Nejdůležitějším východiskem k tomuto cíli je pro nás Agenda 21.
- Nová vláda po všech směrech zesílí snahu o ochranu klimatu. Potvrzuje cíl snížit do roku 2005 produkci CO2 o 25% oproti úrovni roku 1990.
- Budeme podporovat obnovitelné zdroje energie, dosáhneme podmínek umožňujících podstatné snížení spotřeby energie. Tak rychle, jak jen bude možné skončíme s využíváním jaderné energie.
- Nová vláda přepracuje spolkový zákon na ochranu přírody s cílem zřídit velkoplošný systém chráněných biotopů na cca 10% území za účelem ochrany druhové rozmanitosti.
- Nová vláda vyvine iniciativu za přijetí nového zákona na ochranu zvířat. (...) Budou zkráceny povolené časy pro přepravu zvířat a předpisy upravující chov zvířat budou zlepšeny ve smyslu správného zacházení se zvířaty.
- Lesy ve vlastnictví státu budou převedeny na hospodaření blízké přirozenému stavu.
- V roce 1999 snížíme v rámci ekologické daňové reformy sociální pojistné o 0,8%. Daň za pohonné hmoty bude zvýšena o 6 feniků za litr, za topný olej o 4 feniky za litr, za plyn o 0,32 feniku za kWh a za elektrický proud o 2 feniky za kWh.
reklama