https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelva-u-chorvatskeho-ostrova-ciovo-pokousala-uz-ctyri-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Želva u chorvatského ostrova Čiovo pokousala už čtyři lidi

26.8.2023 00:19 | ZÁHŘEB (ČTK)
Karety obecné podle něj do Jaderského moře nepřiplouvají kvůli kladení vajec, nýbrž kvůli potravě - mořským ježkům, živočišným houbám, medúzám či menším rybám.
Karety obecné podle něj do Jaderského moře nepřiplouvají kvůli kladení vajec, nýbrž kvůli potravě - mořským ježkům, živočišným houbám, medúzám či menším rybám.
Želva, která se pohybuje u břehů chorvatského ostrova Čiovo, podle svědků pokousala už čtyři lidi. Místní obyvatelé nevědí, co si s přísně chráněným živočichem počít, informovala agentura HINA.
 

Obyvatelé vesnice Slatine na Čiovu tvrdí, že kareta obecná pokousala lidi při koupání, což na místní pláži vyvolává značnou nervozitu. Podle nich se tvor pohybuje na prostoru dlouhém pět kilometrů, spatřen byl poprvé začátkem srpna. Jeden ze svědků vypověděl, že želva má ohromnou hlavu a měří něco přes metr.

"Není obvyklé, aby se mořská želva nacházela blízko pobřeží několik dnů, ale nedá se s tím nic dělat, protože je to přísně chráněné zvíře a člověk je ten, kdo vstupuje do jeho domova," řekl profesor z katedry mořských studií Splitské univerzity Alen Soldo.

Karety obecné podle něj do Jaderského moře nepřiplouvají kvůli kladení vajec, nýbrž kvůli potravě - mořským ježkům, živočišným houbám, medúzám či menším rybám. V okolí obce Slatine se podle něj bude daný exemplář vyskytovat do doby, než se začne moře ochlazovat. Pak přesídlí do větších hloubek. Upozornil také, že v přítomnosti lidí se mohou želvy cítit ohroženě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist