https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeman-jednal-s-brabcem-a-senatory-o-kurovci-a-np-sumava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeman jednal s ministrem Brabcem a senátory o kůrovci a Národním parku Šumava

21.2.2019 00:37 (ČTK)
Prezident Miloš Zeman včera odpoledne jednal.
Prezident Miloš Zeman včera odpoledne jednal.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prezident Miloš Zeman včera odpoledne jednal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) a senátory Tomášem Jirsou (ODS), Ladislavem Faktorem (nezávislý), Karlem Kratochvílem (ČSSD) a Jaroslavem Větrovským (za ANO) o kůrovcové krizi a zonách v Národním parku Šumava. O schůzce informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Brabec Zemana obeznámil s aktuálním vývojem kůrovcové kalamity v České republice, se senátory řešil jejich výtky k navrhované zonaci parku. Slíbil, že se po dohodě s obcemi na vymezení zón s účastníky dnešní schůzky znova sejde.
 

Brabec se zástupci dotčených obcí ohledně návrhu nového vymezení zón v národním parku v současnosti intenzivně jedná, příští týden by měl situaci řešit s radou Národního parku. "Obce momentálně posuzují náš návrh na jak zonace, tak stanovení klidových území," řekl ČTK ministr. "Samozřejmě je to debata, kdy někdo s tím je spokojený, někdo má pocit, že by ten rozsah měl být větší, nebo menší, ale já bych to považoval za naprosto odpovídající aktuální situaci," doplnil.

Návrh nového vymezení zón v národním parku předpokládá, že na kulturní krajinu, tedy především na osídlená místa, bude připadat jedno procento, což považují šumavské obce za málo. Návrh počítá s ponecháním 27 procent plochy pouze přírodním procesům. Stejných 27 procent by měla zabírat zóna přírodně blízká. V ní bude podle ministra zachována možnost zasahovat při kůrovcové kalamitě. Dalších 45 procent plochy parku má být v zóně soustředěné péče, v níž se bude mimo jiné smět těžit dřevo.

Návrh nových zón se podle připomínek může upravovat. Na začátku dubna návrh rada Národního parku projedná. Následně ministerstvo připraví příslušnou vyhlášku, aby mohl do konce května začít legislativní proces.

Národní park Šumava se rozkládá na více než 680 kilometrech čtverečních. Nové vymezení zón vyplývá z novely o ochraně přírody schválené v minulém volebním období. Budou čtyři místo dosavadních tří. Novela stanovila nová pravidla pro všechny čtyři národní parky, tedy i v Krkonoších, Českém Švýcarsku a v Podyjí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist