https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-i-pojistovny-celi-kvuli-suchemu-a-horkemu-pocasi-milionovym-skodam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci i pojišťovny čelí kvůli suchému a horkému počasí milionovým škodám

8.8.2018 01:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zemědělci nejsou ani v polovině sezóny a již nyní musí sčítat mnohamilionové škody způsobené nezvykle suchým a horkým počasím, které doprovází přívalové deště a krupobití. / Ilustrační foto
Zemědělci nejsou ani v polovině sezóny a již nyní musí sčítat mnohamilionové škody způsobené nezvykle suchým a horkým počasím, které doprovází přívalové deště a krupobití. / Ilustrační foto
Ještě není konec léta, ale zemědělci už nyní sčítají mnohamilionové škody způsobené nezvykle suchým a horkým počasím, které doprovází přívalové deště a krupobití. Obracejí se pak na pojišťovny, které nastalé potíže řeší. Pojišťovny již evidují případy, kdy odškodnění jedné pojistné události přesáhne hranici deseti milionů korun. V červenci odpovídal stav české půdy a průtok řek stavu obvyklému pro první polovinu srpna a situace se podle Českého hydrometeorologického ústavu v následujícím měsíci nezlepší. O neutěšené situaci informovala Česká pojišťovna.
 

Srpnové podmínky v červnu přitom pro zemědělce znamenají především ekonomickou nejistotu. Na jedné straně sčítají škody způsobené nepříznivým počasím, na straně druhé s obavami vyhlížejí sklizeň. „Evidujeme u našich klientů mnohamilionové škody na úrodě, které byly způsobeny zejména krupobitím. Některé případy překonaly i desetimilionovou hranici,“ říká Jaroslav Šebesta, odborník na zemědělské pojištění České pojišťovny.

Žně přitom kvůli horkému počasí letos začaly o 2 až 3 týdny dříve, než bývalo zvykem. Některé plodiny tak nestačí dorůst do správné velikosti a budou na běžném trhu neprodejné. Děje se to hlavně tam, kde zemědělci nepoužívají závlahové systémy. Do budoucna ale ani ty nemusí stačit.

„Se závlahovými systémy velké rozdíly na plodinách neevidujeme. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o nebezpečí i pro nás. V případě nedostatku vody se může stát, že závlahu nebudeme moci využívat,“ vysvětluje Josef Souček, ředitel společnosti Agáta.

Podobný problém pociťují i vinaři. „Naše vinařství má více než polovinu vinic pod závlahou. Na těchto plochách nás tak srážkový deficit v období nalévání hroznů neohrožuje, nedochází ani k usychání keřů. Ovšem ne každé vinařství si jí může dovolit, nebo má v blízkosti zdroj vody,“ říká sklepmistr Ctirad Králík z Vinařství Sedlec.

Vinaři se navíc začínají obávat o osud vinné révy v příštích generacích. „Ohrožené jsou hlavně mladé rostliny, které nemají tak hluboko zasazené kořeny. Starší keře si vodu natáhnou z půdy, ale opakovaná sucha mohou částečně poškodit jejich kmínky. Pokud by se situace v následujících letech opakovala, hrozí vymírání vinic,“ dodává Králík.

Kromě nepatřičných projevů počasí vyvstal na povrch i dlouhodobý problém, kterým je výrazné zhoršení kvality zemědělské půdy. Půdní eroze ohrožuje dle Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy více než polovinu území České republiky. Donedávna přitom ministerstvo zemědělství počítalo s 11 %. Naopak menší starost letos zemědělcům způsobují škůdci. Vinaři, ovocnáři i zelináři se shodují, že se vyskytují méně než v minulých letech. Některé druhy téměř vůbec.

Celkové ekonomické dopady rozmarného počasí na letošní úrodu jsou zatím nejisté. Mezi ovocnáři převládá mírný optimismus, očekávají snižování cen ovoce. Zelináři oproti nim nejásají. Podle nich bude letos zeleniny nedostatek, což se promítne do zvýšení konečné ceny pro spotřebitele. „Výnosy u některých plodin jsou již nyní menší a obchodníci na to reagují zvýšením cen. Sucho postihlo i další evropské země. Předpokládáme proto, že kvalitní zeleniny nebude přebytek,“ říká Alice Kouřilová ze Zelinářské unie Čech a Moravy.

Na mírně pozitivním výhledu pěstitelů ovoce se projevuje fakt, že Českou republiku letos nezasáhly silné jarní mrazy. V loňském roce sahaly škody způsobené ovocnářům k půl miliardám, u vinařů šlo dokonce o 1,2 miliardy. „Letos jarní mrazy zemědělce příliš netrápily. To ale neznamená, že je úroda v bezpečí. Hrozbou jsou i další živelní škody, zejména krupobití. Bohužel propojištěnost zemědělců se v ČR pohybuje pouze okolo 60 %. V sousedních zemích přitom šplhá až k 80 procentům,“ komentuje stav pojištění českých zemědělců Jaroslav Šebesta.

V březnu očekávali jak zemědělci, tak ovocnáři zpožděný začátek sezóny až o dva týdny. Opak je pravdou. „Přestože byl březen velice chladný, za tři měsíce od dubna do června poskočila sezóna o 40 dní kupředu. Nyní se tak nacházíme v předstihu přibližně o 3 týdny,“ říká předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. To ostatně potvrzují i vyjádření ostatních zemědělců. Z hlediska teplotních sum, které jsme letos zaznamenali, odpovídá naše podnebí standardům v oblasti jižního Maďarska a severu Rumunska,“ dodává Ludvík.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist