https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-si-mohou-ode-dneska-v-kalkulacce-spocitat-vysi-nove-nastavenych-dotaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci si nově mohou v kalkulačce spočítat výši nově nastavených dotací

27.1.2022 00:40 | PRAHA (ČTK)
Kalkulačka pomůže zemědělcům připravit se na změny v novém programovém období SZP.
Kalkulačka pomůže zemědělcům připravit se na změny v novém programovém období SZP.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zemědělci si mohou nově v dotační kalkulačce spočítat výši nově nastavených dotací. Podle ministerstva zemědělství se jedná o nástroj pro předběžný výpočet vybraných provozních podpor vyplývajících z revize Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027. Je zdarma dostupná na webu Agronavigátor.

 

Nástroj přislíbil dodat ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) poté, co jeho vytvoření požadovala zemědělská sdružení napříč všemi stranami sporu o změnách v SP SZP. Agrární komora a Zemědělský svaz proti změnám svolaly několik demonstrací.

"Kalkulačka, kterou jsme zveřejnili, pomůže zemědělcům připravit se na změny v novém programovém období SZP. Na redistributivní platbu, tedy platbu na prvních 150 hektarů zemědělského podniku, půjde nově 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby. Umožní to výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců," řekl Nekula.

Kalkulačka funguje na principu zadání oprávněné či projektované plochy v hektarech nebo v počtu dobytčích jednotek pro jednotlivé typy dotací. Ministerstvo ji připravilo společně s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Vypočtené částky jsou předpokladem, který se může od konečné dotace lišit s ohledem na počet podniků zapojených do konkrétního programu, upozornilo ministerstvo.

Nástroj nezahrnuje národní dotace, kde ministerstvo nepředpokládá změnu jejich struktury a výše plateb. Nejsou zahrnuty ani projektované podpory z investičních intervencí a také dotační tituly z oblasti antimikrobik vzhledem k závislosti sazby na provedených laboratorních výsledcích.

Kalkulačka je umístěna na webu Agronavigátor, ze kterého lze stáhnout excelový soubor, a to v záložce "kalkulačka ke stažení". Na stránce je také stručný návod pro vyplňování kalkulačky. V příštích dnech ho podle vyjádření ministerstva doplní i instruktážní video.

Strategický plán měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu 2022, současná verze bude ministerstvem poslána v náhradním termínu a to do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist