https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelske-protesty-v-praze-dnes-nebudou-svaz-chce-dale-jednat-s-vladou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělské protesty v Praze dnes nebudou, svaz chce dále jednat s vládou

4.6.2024 00:05 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plánovaná demonstrace Zemědělského svazu ČR (ZS ČR) v Praze dnes nebude. Místo protestu dal svaz přednost jednání s vládou, sdělil jeho předseda Martin Pýcha. Pokud však jednání nepřinesou jasné výsledky, jsou zemědělci připraveni svolat další masivní protesty. Další rozhovory s vládními představiteli chce i Agrární komora ČR, její prezident Jan Doležal ale řekl, že jsou nadále v protestní pohotovosti a čekají na výsledky jednání. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vítá rozhodnutí vrátit se k jednacímu stolu, řekl ČTK.
 
Další jednání zemědělců s ministry zemědělství a financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) má být dnes, tedy v den, na který vedení svazu původně přesunulo plánované protesty. Pýcha potvrdil, že se protestních akcí nezúčastní. "Přednost jednání, které je stanovené na 4. června odpoledne, dáváme i přes to, že naše požadavky nebyly ve většině případů splněny," uvedl.

Doležal ale protesty oficiálně nezrušil. Trvá podle něj protestní pohotovost.

Výborný vítá rozhodnutí ZS ČR, je podle něj lepší řešit situaci u jednacího stolu, uvedl. “Mrzí mě určitá míra ultimativnosti prohlášení, že pokud nebudou výsledky, budou protesty, ale jsem rád, že budeme moct jednat,” řekl Výborný.

Komora i svaz požadují konkrétní výsledky jednání. Pýcha trvá na tom, aby se ho zúčastnili i zástupci dalších nevládních organizací a chce písemný zápis z jednání, aby bylo jasné, co vláda pro agrární sektor udělá. Doležal pak mimo jiné požaduje písemnou odpověď od ministra na jejich požadavky. Výborný v reakci řekl, že se zástupci zemědělců komunikuje průběžně. "Žádný dopis nedlužím, ta poznámka mě překvapila a nerozumím jí," uvedl ministr.

Původně měli zemědělci protesty naplánované na 22. května v Praze, ale odložili je, protože chtěli uklidnit situaci a rozjitřenou atmosférou po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Vedení ZS ČR později rozhodlo přesunout protesty na 4. června. Výborný následně v reakci uvedl, že si svaz musí vybrat, jestli chce jednat, nebo zda si chce za každou cenu před volbami zademonstrovat.

Zástupci zemědělců s ministry naposledy jednali 22. května v Praze. Jednání označili zemědělci i Výborný za konstruktivní. "Sice jsme žádný konkrétní slib nedostali, ale pan ministr Stanjura se tvářil, že je ochoten se o těch věcech bavit a minimálně je bude konzultovat uvnitř vlády a ministerstva financí," řekl po jednání minulý týden Pýcha.

Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem či zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. Dalším požadavkem zemědělců je nekrátit národní podpory, a pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné míře.

V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist