https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelsky-vybor-podporil-konec-kozesinovych-farem-od-konce-2022
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělský výbor podpořil konec kožešinových farem od konce 2022

31.5.2017 11:25 | PRAHA (ČTK)
V Česku je podle sněmovních informací devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je usmrceno a zpracováno na kožešiny přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje. / ilustrační foto
V Česku je podle sněmovních informací devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je usmrceno a zpracováno na kožešiny přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje. / ilustrační foto
Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která zakazuje chov zvířat na kožešinových farmách. Dal souhlasné stanovisko k návrhu poslance Josefa Kotta (ANO), podle kterého by měl zákaz platit od konce roku 2022. Podle něj by měli chovatelé také dostat náhrady za ukončení chovu. Předkladatelé zákona chtějí zákaz od ledna 2021.
 

"Beru to jako kompromis, my jsme dříve striktně trvali na pokračování farem s chovem kožešinových zvířat. Dnes jsme tu situaci vyhodnotili tak, že na základě tlaku veřejnosti je třeba se tím zabývat hlouběji, a proto přišel termín na ukončení chovu," řekl ČTK po jednání Kott.

Aktivisté například ze spolku Obrana zvířat (OBRAZ) požadují ukončení chovu od roku 2019. Apelují na poslance například i protestní akcí, kdy se před sněmovnou zavřou do klece, ve které chtějí vydržet měsíc se střídáním jednotlivců po 12 hodinách.

V Česku je podle sněmovních informací devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je usmrceno a zpracováno na kožešiny přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist