Zesnula Emilie Strejčková, zakladatelka Toulcova dvora
Emilie Strejčková se narodila v roce 1939 v Domažlicích. Po studiích na Pedagogické fakultě absolvovala postgraduální studium na Přírodovědecké fakultě UK, obor ochrana přírody. Do roku 1975 pracovala jako učitelka, potom byla inspektorkou kultury pro ochranu přírody a památek na ONV v Praze 10. V té době vytvořila systém regionální ekologické výchovy pro žáky základních škol Prahy 10, napomáhala biologické rehabilitaci údolí Botiče a budování naučné stezky. S několika dalšími spolupracovníky prosadila vyhlášení prvních přírodních parků v Praze, původně nazývaných oblasti klidu.
V roce 1993 se stala první pracovnicí Českého ekologického ústavu zabývající se ekologickou výchovou. V té době zpracovala Analýzu ekologické výchovy v České republice a vytvořila první variantu návrhu Národního programu ekologické výchovy. Od října 1994 začala budovat Ekologické centrum hlavního města Prahy v Toulcově dvoře. Od podzimu 2003 usilovala o založení ekologicky orientované mateřské školky „Semínko“, která se stala součástí Ekocentra o rok později. Hlavním cílem centra je rozvíjení ekologické výchovy.
Krédem Emílie Strejčkové bylo podle internetových stránek Střediska Toulcův dvůr nezadatelné právo každého dítěte na optimální rozvíjení všech duševních i fyzických vloh. Jednostranný konzumní životní styl tlumí přirozenou vitalitu ke škodě každého jedince, celé společnosti i přírodě samé. Dlouholetou snahou Emílie Strejčkové bylo upozorňovat na narůstající problém odcizování dětí přírodnímu prostředí a napomáhat k jeho řešení fundovanějším odborným přístupem.
V roce 1997 dostala za celoživotní obětavou práci v ekologické výchově Cenu ministra životního prostředí.
Poslední rozloučení se koná v pondělí 16. března 2009 ve 12:40 hodin v malé obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích.
reklama