https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zirec-u-dvora-kralove-nad-labem-bude-pred-povodnemi-chranit-sucha-nadrz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žireč u Dvora Králové nad Labem bude před povodněmi chránit suchá nádrž

2.7.2022 00:03 | ŽIREČ (ČTK)
Vesnici Žireč, která je součástí šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku, bude před povodněmi chránit suchá nádrž. S jejím budováním na jaře začalo Povodí Labe. Stavba za 26,5 milionu korun by měla být hotová ve druhé polovině roku 2024, uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
 

Suchá nádrž, která se při povodních zaplní vodou, by měla Žireč ochránit před dvacetiletou povodní. Nádrž a hlavní hráz stavbaři vybudují v místě bývalého a již zaniklého rybníka v lokalitě jihozápadně od obce. "Objem suché nádrže bude po dokončení 166 600 metrů krychlových," uvedla mluvčí.

Maximální výška zemní hráze nad terénem bude 3,9 metru, celková délka hrází bude činit 766 metrů. Pro vybudování hráze stavbaři použijí zeminu získanou v místě stavby. Postaví také tři neprůtočné tůně a obnoví melioračních drény. Přibližněi jeden kilometr před nádrží zbudují na Žirečskopodstráňském potoce příkop, takzvaný průleh, pro zpomalení odtoku vody.

Město Dvůr Králové od loňského září v Žirči buduje splaškovou kanalizaci a čistírny odpadních vod za 75,3 milionu korun. Stavba by měla být hotová v říjnu 2023. V Žirči žije několik stovek lidí a odpadní vody tam jsou zatím likvidovány především prostřednictvím domovních jímek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist