Zisk ČEZu za devět měsíců meziročně vzrostl o 61 procent
Nárůstu zisku se podle něj podařilo dosáhnout nejen díky růstu prodeje, ale především díky pokračujícímu úsilí vedení firmy o snižování nákladů, které poklesly o 3,4 miliardy korun. Produktivita práce z hrubé výroby by se letos měla zvýšit o více jak 40 procent.
"Zejména mě těší skutečnost, že se podařilo zvrátit dlouhodobý trend, kdy rok od roku klesal náš podíl na krytí poptávky po elektřině v tuzemsku. Letos došlo k nárůstu našeho podílu o půl procenta na 65,7 procenta. Dokázali jsme, že umíme obstát v silné konkurenci a bojovat o pozice na českém trhu," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl.
Tržby za prodej elektřiny včetně podpůrných služeb prodávaných společností ČEPS činily za prvních devět měsíců 36,1 miliardy korun a poklesly tak meziročně o 0,5 procenta. Pokles je však ovlivněn metodickou změnou, když v loňském roce do této položky vstupovaly i tržby za přenos elektřiny ČEPS, uvedl Častvaj. Z hlediska objemu prodané elektřiny došlo k nárůstu o 0,3 procenta na úroveň 37,2 TWh. Prodej rozvodným energetickým společnostem vzrostl o 0,9 procenta a nárůst o 1,9 procenta zaznamenal i export.
Tržby za teplo činily v prvních třech čtvrtletích 1,2 miliardy korun a meziročně vzrostly o 6,5 procenta. Celkové výnosy ČEZu v tomto období dosáhly 42,8 miliardy korun a meziročně vzrostly o 0,9 procenta, především z důvodu vyšších ostatních provozních výnosů a vyššího zúčtování rezerv na kurzové ztráty. Celkové náklady bez daně z příjmu činily 35,3 miliardy korun a poklesly oproti předchozímu roku o 3,4 miliardy, což představuje téměř devět procent.
"Daří se nám nadále snižovat náklady a připravit tak ČEZ na to, aby co nejlépe uspěl v následujících letech zatížených již i temelínskými odpis. V roce 1992 měl ČEZ téměř 16,5 tisíce zaměstnanců, v červenci loňského roku více jak 9200 a na konci září letošního roku pak 7726, pokles představuje více než 50 procent," konstatoval ředitel pro finance a správu Petr Vobořil.
reklama