Zisk z prodeje majetku PF nebude financovat monitoring BSE
Naopak poslanci drtivou většinou podpořili původní znění návrhu, který počítá s tím, že PF může prodat majetek, o který neprojevily zájem osoby, které na něj měly nárok. Mělo by se to týkat přibližně 4000 hospodářských objektů, 1200 objektů bydlení a zhruba 500 hektarů zastavěných pozemků.
Poslanec Palas navrhoval, aby se 180 milionů korun z takto získaných finančních prostředků přesunulo do rozpočtu ministerstva zemědělství na výše uvedené účely. Peníze by se mohly použít na laboratorní vyšetření vzorků a náklady spojené s odstraněním rizikového materiálu živočišného původu. "Odhad nákladů na vyšetření BSE u skotu staršího 30 měsíců činí do konce letošního roku 155 milionů korun. Nezbytná bude i likvidace tak zvaného specifikovaného rizikového materiálu, který je nutno odděleně skladovat, svážet, přičemž zvýšené náklady na sběr, svoz a neškodné odstranění jsou do konce roku odhadovány na 25 milionů korun," přimlouval se za přijetí pozměňovacího návrhu ministr zemědělství Jan Fencl.
Podle poslance ODS Jiřího Papeže by tyto příjmy od PF zvýšily rozpočtovou kapitolu ministerstva zemědělství a o tyto prostředky by se překročily celkové výdaje státního rozpočtu. "Je zřejmé, že se zde jedná o nepřímou a podle mého názoru dokonce nepřípustnou novelu zákona o státním rozpočtu a o rozpočtových pravidlech," upozornil Papež.
Palas rozhodnutí sněmovny komentoval lakonicky - "peníze na monitoring BSE se tedy budou muset najít jinde". "Peníze buď bude muset poskytnout resort zemědělství, což zřejmě bude katastrofa pro dotační systém. Zemědělci by totiž nedostali prostředky, s nimiž počítají. Druhou možností je, že se najdou prostředky v rámci jiných kapitol," dodal Palas.
reklama