https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zivotni-prostredi-na-prelomu-milenia
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Životní prostředí na přelomu milénia

11.1.2002 11:10 | PRAHA (EkoList)
Rozloučili jsme se s prvním rokem nového tisíciletí a zrekapitulovali jsme úspěchy a nezdary. Podobně tak vláda ve Zprávě o stavu životního prostředí za rok 2000, předložené ministerstvem životního prostředí (MŽP). Kvalita ovzduší se dlouhodobě lepší - v porovnání s jinými zeměmi ale máme co dohánět. Za kladné můžeme považovat déletrvající tendence snižování emisí hlavních znečišťujících látek.
 

Po deseti letech jsou emise tuhých látek do ovzduší na 8,9 % původní hmotnosti, v meziročních srovnáních došlo k výraznému snížení emisí hlavních znečišťovatelů (oxidu siřičitého, oxidů dusíku a oxidu uhelnatého ze stacionárních zdrojů). Emise oxidu uhličitého dlouhodobě klesají a ČR se tak daří dostát závazkům vyplývajícím z Kjótského protokolu o snížení emisí hlavních skleníkových plynů.

Víc než 11 tun CO2 na každého

Měrné emise oxidu uhličitého v ČR byly ale v roce 1999 11,5 tun na osobu, přičemž odpovídající průměrná hodnota států EU byla v druhé polovině 90. let 8,9 tuny na každého obyvatele členských států. Srovnání s Maďarskem (6,2 tuny), Polskem (8,7 tuny) a Slovenskem (8,4 tuny) pro nás nevyznívá nejlépe.

Některá větší města a pražské městské části dosud podle hodnoty indexu kvality ovzduší spadají do kategorie mírně znečištěné až znečištěné ovzduší.

V průběhu poslední dekády docházelo ke zvyšování kvality povrchových vod ve významných tocích. V současné době už jsou všechna města nad 10 000 obyvatel vybavena alespoň základním mechanickobiologickým čištěním odpadních vod a počet městských čistíren dosáhl téměř tisícovky. Bezmála třetina sledovaných vodních toků je však stále v kategorii "silně" a "velmi silně znečištěná voda". Nejhorší jakost vody byla zaznamenána v Bílině, kterou ovlivňují místní průmyslové zdroje, dále v Jihlavě (v úseku od Jihlavy po Třebíč) a na dolním úseku Sázavy.

Problematická doprava

V silniční dopravě došlo ke zvýšení podílu bezolovnatých benzínů na celkovém prodeji. Ten byl v roce 1990 0,84 %, v roce 1995 46,7 %, v roce 1999 70,5 % a v roce 2000 81,2 %. Podíl vozidel s katalyzátorem vzrostl od roku 1990 z 0,8 % na 32,0 % v roce 2000.

Ovšem zároveň u nás během posledních tří let vzrostl počet osobních vozidel ze 34,4 na 36 vozidel na sto obyvatel; ve srovnání s Maďarskem (22,3), Polskem (24,0) a Slovenskem (22,9) tedy jasně "vítězíme". Nárůst hustoty automobilové dopravy je příčinou imisního zatížení oxidy dusíku (zejména v Praze a Plzni) a také nadměrného hluku z dopravy.

Peníze pro životní prostředí

Výdaje k ochraně životního prostředí jsou v absolutní sumě téměř totožné s výdaji vynaloženými v roce 1993, přičemž tehdejší podíl na HDP byl dvojnásobný (2,2 %:1,04 %). Většina investic se zaměřila na koncová zařízení a nikoli na výměnu technologií - té bránily krátké termíny k dosažení emisních limitů, ale také chybějící podpora efektivnějších opatření. Úroveň výdajů již zřejmě nikdy nedosáhne úrovní v období 1995 - 1997 (v roce 1998 byly dokončeny rozhodující investice v oblasti ochrany ovzduší a ochrany vod). Těžiště výdajů se nyní přesune do oblasti nakládání s komunálními odpadními vodami.

Podíl komunálního a soukromého sektoru na celkových investicích k ochraně životního prostředí vzrostl z 27 % v roce 1992 na cca 90 % v roce 1998 a na cca 88 % v roce 1999. Více než 50 % prostředků bylo realizováno v severních Čechách a na severní Moravě.

Jak se vyrovnáme sousedům?

Při porovnání situace vývoje životního prostředí ČR s Maďarskem, Polskem a Slovenskem lze konstatovat, že ČR dosahuje lepších výsledků zejména v těchto indikátorech: emise oxidu siřičitého ve všech parametrech, voda ve všech parametrech, podíl obyvatel připojených na veřejnou kanalizaci s následným čištěním, energetická náročnost HDP.

Horší výsledky naopak máme v emisích oxidů dusíku na obyvatele a na jednotku plochy, emisích oxidu uhličitého na obyvatele a (zde spolu s Polskem) podílu uhlí na primárních zdrojích energie.

V průběhu roku 2000 pokračovalo projednávání kapitoly 22 - Životní prostředí ve vyjednávání s Evropskou unií. Počet oblastí, v nichž ČR iniciovala jednání o přechodném období, byl omezen na dvě. Jedná se o obaly a obalové odpady a čištění městských odpadních vod.

V příštích deseti letech očekává vláda další pozitivní změny, které však zřejmě nebudou srovnatelné s dynamikou vývoje v průběhu 90. let.

Tento článek vyšel v tištěném EkoListu č. 1/2002.


reklama

 
Eva Hejzlarová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist