https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlin-upravuje-svoz-kontejneru-na-trideny-odpad-podle-naplnenosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlín upravuje svoz kontejnerů na tříděný odpad podle naplněnosti

6.11.2019 00:08 | ZLÍN (ČTK)
Technické služby Zlín upravují termíny svozů kontejnerů na tříděný odpad pomocí čárových kódů.
Technické služby Zlín upravují termíny svozů kontejnerů na tříděný odpad pomocí čárových kódů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Technické služby Zlín upravují termíny svozů kontejnerů na tříděný odpad pomocí čárových kódů. Pracovníci vždy čtečkou načtou čárový kód na kontejneru a doplní informace o jeho naplněnosti. Cílem je optimalizovat svoz tak, aby kontejnery nezůstávaly plné zbytečně dlouho, sdělil minulý týden mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
 

"Od září byla na základě vyhodnocení zaplněnosti kontejnerů v první polovině roku zvýšena frekvence svozu na celkem 35 stanovištích. Jedná se o kontejnery na tříděný plast a tříděný papír. Byl přidán jeden svoz v týdenním cyklu. Pokud se tedy kontejner vyvážel dvakrát týdně, nyní se vyváží třikrát týdně," uvedl ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch. Od 1. ledna se zvýší frekvence svozu u dalších devíti desítek stanovišť.

Na území města je 426 stanovišť, na kterých je vždy umístěno několik kontejnerů. Nejvíce, 368 je jich na plast, na papír pak dalších 325. Na barevné sklo je k dispozici 272 kontejnerů a na sklo čiré 193. Ve městě je také několik desítek nádob na kov či bioodpad.

Systém sledování naplněnosti pomocí skenování čárových kódů a ručního přiřazování údaje o stavu naplněnosti je podle Černocha velmi jednoduchý a přitom funkční. "Existují i jiné systémy. Je možné využít vážení každého kontejneru, který je zároveň osazen RFID čipem komunikujícím s čtečkou na vozidle. Jde ovšem o nepoměrně nákladnější systém nejenom na pořízení, ale také na provozní údržbu. Námi zvolená varianta je nejjednodušší a s relativně nízkými pořizovacími i provozními náklady přináší výsledky se srovnatelnou přesností jako jiné systémy," uvedl Černoch.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist