https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlin-vysadi-asi-170-stromu-pribudou-i-na-gahurove-prospektu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlín vysadí asi 170 stromů, přibudou i na Gahurově prospektu

21.9.2020 00:35 | ZLÍN (ČTK)
Po dohodě s památkáři bylo rozhodnuto o výsadně 57 nových stromů. Bude mezi nimi i javor, habr, borovice lesní i černá, vrba převislá, okrasná jabloň či třešeň a další. Podle Landsfelda je cílem druhová pestrost stromů i jejich různá výška.
Po dohodě s památkáři bylo rozhodnuto o výsadně 57 nových stromů. Bude mezi nimi i javor, habr, borovice lesní i černá, vrba převislá, okrasná jabloň či třešeň a další. Podle Landsfelda je cílem druhová pestrost stromů i jejich různá výška.
Město Zlín chce letos na podzim vysadit asi 170 stromů. Šest desítek jich bude na Gahurově prospektu v centru města, zeleném prostranství směřujícím k obnovenému Památníku Tomáše Bati. Novinářům to řekl náměstek primátora Bedřich Landsfeld (STAN).
 

Na prospektu se před dvěma lety muselo pokácet 48 dřevin, které byly ve špatném stavu. Ve čtyřech případech byly stromy pokáceny i kvůli průhledu na památník. Po dohodě s památkáři bylo rozhodnuto o výsadně 57 nových stromů. Bude mezi nimi i javor, habr, borovice lesní i černá, vrba převislá, okrasná jabloň či třešeň a další. Podle Landsfelda je cílem druhová pestrost stromů i jejich různá výška. Stromy však nemají být vyšší než 20 metrů, aby nebránily výhledu na památník a budovy dřívějších baťovských internátů, které jsou podél prospektu.

"Protože se jedná o parkový prostor v bezprostředním okolí kulturní památky Památník Tomáše Bati, musel tuto výsadbu schválit také Národní památkový ústav v Kroměříži. Postupně jsme museli s kolegy z památkového ústavu vyladit sortiment těchto výsadeb. Vycházeli jsme z dobových fotografií, ale i postupných dosadeb z 60. let. Pouze původní koncept, střídání několika málo podobných druhů a tvarová a barevná rozmanitost může zajistit uchování památkových hodnot Gahurova prospektu jako celku v dlouhodobém horizontu," uvedl Landsfeld.

Město chystá výsadbu i v dalších lokalitách, například parcích, místních částech či řadě ulic sídliště Jižní Svahy, například v ulicích Okružní, Budovatelská nebo Křiby.

Město také v rámci projektu Stromy pod kontrolou hlídá stav stromů. V systému je zaneseno více než 10.000 stromů. Letos na podzim bude provedena inventarizace dřevin na nových plochách i revize již dříve hodnocených stromů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist