https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-radnice-zkousi-specialni-kos-na-odpadky-s-lisem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská radnice zkouší speciální koš na odpadky s lisem

10.9.2019 00:19 | ZLÍN (ČTK)
Zlínská radnice zkouší speciální koš na odpadky s lisem.
Zlínská radnice zkouší speciální koš na odpadky s lisem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | zlin.eu
Zlínská radnice zkouší speciální koš na odpadky s lisem. Novinku včera pracovníci Technických služeb instalovali v parku Komenského poblíž budovy bývalé krajské knihovny, sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Koš se zabudovaným řetězovým lisem získává energii z baterie napojené na fotovoltaickou desku. Lis stlačuje vhozený opad, čímž se sníží objem odpadu. Koš také umí on-line předávat informace o svém naplnění.
 

V krajském městě je téměř 1100 košů na odpadky. "Přesto, že každý z nich je vyvážen minimálně dvakrát či třikrát týdně - a některé dokonce i několikrát denně - nastávají situace, kdy koš je přeplněn. Pomoci s řešením těchto situací by mohla i speciální nádoba s lisem," uvedl mluvčí.

Podle výrobce by se četnost svozu měla snížit minimálně o 80 procent. "Může jít o zajímavý krok na naší cestě v hledání efektivních řešení pro čistější město. Nyní poběží testovací provoz, po jeho skončení vše vyhodnotíme," uvedl radní města Pavel Simkovič (STAN).

Technické služby také testují malý nákladní automobil s elektrickým pohonem, který by sloužil hlavně k vyvážení odpadkových košů. "Elektrický pohon je pro tuto činnost ideální. Nevadí mu časté zastavování a rozjezdy, neobtěžuje okolí hlukem a emisemi. V blízké době proto jedno vozidlo zakoupíme," uvedl ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch. Technické služby provozují od loňského roku tři elektrické dodávky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist