https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-oslavi-prvni-narozeniny-prvniho-mladete-slona-africkeho-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo oslaví první narozeniny prvního mláděte slona afrického v Česku

18.6.2022 00:32 | ZLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zlínská zoologická zahrada oslaví o víkendu první narozeniny slůněte, které se narodilo loni 6. června. Šlo o první mládě slona afrického v Česku. Sameček dostal jméno Zyqarri. Oslava se bude konat v neděli ve výběhu slonů u pavilonu, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
 

"Od 14:00 návštěvníci budou moci pozorovat přípravu obřího narozeninového dortu pro našeho oslavence. Najde na něm ty největší sloní laskominy - banány, hrozny, jablka, seno, větvičky stromů, salát nebo čínské zelí. A protože první narozeniny prvního afrického slůněte České republiky jsou mimořádnou událostí, bude skutečně mimořádný. Dort bude vysoký téměř dva metry, jeho vršek ozdobí velká jednička," uvedla Mikešová.

Kmotrem slůněte bude vítěz soutěže MasterChef Česko 2020 Roman Staša, který pochází z nedalekých Napajedel. "Slůně sleduji od samého počátku, už několikrát jsem se byl na mého "kmotřence" podívat. Věřím, že si nedělní oslavu všichni užijeme, určitě se přijďte podívat. A protože k správné oslavě patří i dobré jídlo, společně si také zavaříme," uvedl Staša. Vystaven bude také obří dort ve tvaru slůněte, který na podporu chovu slonů ve zlínské zoo upekla cukrářka Radka Otavová. V pátek se uskuteční dražba dortu.

Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Zlínská zoo chová tři slonice od roku 2003, zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé později začali připravovat samice na inseminaci.

V budoucnu by k samicím ve Zlíně měli přibýt samci. Zoo již vybudovala jeden ze dvou plánovaných výběhů pro slony, loni začala stavba chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Vnitřní ustájení pro slony by mělo patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist