https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-podruhe-v-historii-odchovala-mlade-jeraba-lalocnateho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo podruhé v historii odchovala mládě jeřába laločnatého

3.4.2017 10:00 | ZLÍN (ČTK)
Tříměsíční mládě zpočátku dostávalo živý hmyz, myši a ryby, nyní přechází na speciální granule a živou stravu dostává jako doplněk. Až dospěje, poputuje do jiné zahrady.
Tříměsíční mládě zpočátku dostávalo živý hmyz, myši a ryby, nyní přechází na speciální granule a živou stravu dostává jako doplněk. Až dospěje, poputuje do jiné zahrady.
Foto | / ZOO Zlín
Ve zlínské zoologické zahradě se podruhé v historii podařilo odchovat mládě jeřába laločnatého. Poprvé se tak stalo v roce 2013, nyní se mládě úspěšně vylíhlo 7. ledna. Zlínská zoo je jedinou z českých a slovenských zahrad, které se povedlo odchovat mládě tohoto jeřába, řekla v pátek novinářům mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
 

"Za uplynulých 12 měsíců se na celém světě vylíhlo pouze 11 mláďat jeřába laločnatého. V kontinentální Evropě to bylo jen naše mládě," uvedla Bujáčková.

Mládě bylo stejně jako v prvním případě odchováno uměle, kvůli mrazům by totiž nemuselo přirozený odchov přežít. Chovatelé ho krmí od začátku ve speciálním kostýmu připomínajícím dospělého jedince, aby se mládě nefixovalo na člověka a "nevtisklo" si jej jako svůj druh. Ptáci odchovaní lidmi a zvyklí na ně nejsou vhodní do dalšího chovu.

U prvního mláděte jeřába ze zlínské zoo se to snad povedlo, nyní je v pražské zahradě, ta však pro něj ještě nemá vhodného partnera. "Máme ale informace, že je plachý a je to plnohodnotný pták," řekl v pátek ČTK zoolog zlínské zahrady Václav Štraub.

Odchov jeřábů je podle něj těžký v tom, že je důležité sestavit pár, který si bude rozumět. "Jsou to monogamní zvířata, musí si najít partnera, který jim bude vyhovovat. Pokud mi jim tohoto ptáka nejsme schopni poskytnout, bohužel se množit nebudou," uvedl Štraub. Zlínský pár jeřábů má však nyní již další dvě vejce, mláďata by se měla vylíhnout do měsíce. "Tentokrát se je pokusíme odchovat přirozeně. Počasí nahrává tomu, že by to mohlo dobře dopadnout," řekl Štraub. Mláďata potřebují podle něj dostatek vápníku.

Tříměsíční mládě zpočátku dostávalo živý hmyz, myši a ryby, nyní přechází na speciální granule a živou stravu dostává jako doplněk. Až dospěje, poputuje do jiné zahrady.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist