https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-pomaha-sbirkou-vybudovat-v-ekvadoru-zachranne-centrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo pomáhá sbírkou vybudovat v Ekvádoru záchranné centrum

21.10.2020 17:29 | ZLÍN (ČTK)
Mezi první obyvatele stanice patří hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky.
Mezi první obyvatele stanice patří hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky.
Zlínská zoologická zahrada pomáhá sbírkou 4Nature vybudovat v Ekvádoru záchranné centrum pro zvířata. Stavba v tamní Zoológico el Pantanal začala loni v dubnu, kdy zlínská zoo poslala první peníze ze sbírky. Vznikl tam pavilon s vnitřními ubikacemi, sdělila mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.
 

Pavilon měří na délku 30 metrů, na šířku 12 metrů. Bude sloužit pro záchranu ptáků, malých a středně velkých savců. Má už první obyvatele. "Největší výběh s vodní plochou obývá několik jedinců želv sloních a devítičlenné hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky. Pocházejí z nelegálního obchodu. Po patřičném zotavení tři kamiši posílí evropské chovy, zbývající budou vypuštěni zpět do volné přírody," uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Nový pavilon poskytnul útočiště také dvouměsíčnímu ocelotovi. "Bohužel byl chován jako domácí mazlíček, měl různá zranění, jeho návrat do divočiny tak již není možný. V centru však bude mít odpovídající podmínky pro spokojený život," podotkl ředitel.

V novém pavilonu zbývá ještě dokončit dvě ubikace pro malé savce a pět ubikací pro ptáky. "Díky našemu druhému příspěvku může dostavba pavilonu úspěšně pokračovat. Předpokládaný termín dokončení je příští rok, tím bychom uzavřeli první etapu. Už nyní však začínáme chystat plány na druhou etapu, v rámci které vznikne veterinární klinika, přijímací recepce a kanceláře pro zaměstnance centra," doplnil Horský.

Zlínská zoo zahájila finanční sbírku na ochranu zvířat ve volné přírodě před dvěma lety. Návštěvníci rozhodují, jaký projekt podpoří. U vchodu do zoo si zvolí pokladničku některého z projektů a vhodí do ní žetony získané za nákup vstupenky. Loni projekt vynesl přes milion korun, projekt záchranného centra v ekvádorské zoo získal téměř 400.000 korun.

Sbírka pokračuje také letos. Vedle záchranného centra v Ekvádoru mohou návštěvníci podpořit ochranu ohroženého kopytníka saoly v Laosu a ochranu pižmovky bělokřídlé na Sumatře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist