https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-poprve-odchovala-kriticky-ohrozeneho-tamarina-pestreho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo poprvé odchovala kriticky ohroženého tamarína pestrého

30.6.2024 00:18 | ZLÍN (ČTK)
Zlínská zoologická zahrada poprvé odchovala kriticky ohroženého tamarína pestrého. Mládě se narodilo v březnu, díky péči rodičů dobře prospívá, řekla ČTK chovatelka Marie Kašná. Tamaríny pestré návštěvníci uvidí ve 30 evropských zoo, úspěšný odchov se za uplynulý rok však podařil pouze ve třech, včetně zlínské, uvedla mluvčí zahrady Romana Mikešová. Návštěvníci mohou vidět rodinu malých opiček v expozici poblíž tropické haly Yucatan.
 
Zlínská zahrada chová tamaríny pestré od roku 2017 jako jediná česká zoo. Chovný pár tvoří samice Marina a samec Manaus. "Samce jsme získali v září 2023, se samicí od prvních okamžiků vytvořil stabilní pár. Naprosto perfektně také spolupracovali při odchovu mláděte. U tamarínů péči o potomka zajišťuje převážně samec, mládě předává samici pouze několikrát denně ke kojení," uvedla zooložka Markéta Horská.

Samice tamarínů většinou porodí dvojčata, stejně tomu bylo ve zlínské zoo. "Bohužel jedno z mláďat se narodilo mrtvé. Druhé však bylo velmi vitální, samec o něj začal okamžitě pečovat. Samice se do odchovu zapojila až následující den, kdy jí samec poprvé předal mládě k nakojení. Březost a samotný porod jsou pro samice tamarínů velmi náročné a vyčerpávající, pro zotavení tak potřebují chvíli odpočívat," uvedla Horská.

Zatím není jasné, jakého pohlaví mládě je. "Ještě se kojí, ale už pozorujeme, že chodí k misce a zkouší ovoce a zeleninu, co dostávají. Samec mu také nosí různé dobroty," uvedla chovatelka. Tamaríni ve volné přírodě žerou ovoce, hmyz či nektar. Ve zlínské zoo dostávají papáju, borůvky, jablka, zeleninu, také hmyz nebo křepelčí vajíčka.

Tamaríni patří mezi drápkaté opice, konečky jejich prstů kryjí drobné ostré drápky, které jim pomáhají při šplhání po stromech a získávání potravy. Žijí v korunách stromů, zřídka sestupují na zem. Tvoří malé skupinky, kde se rozmnožuje výhradně dominantní samice.

Domovinou tamarínů pestrých jsou tropické pralesy Brazílie. "Ze všech primátů na světě mají nejmenší areál výskytu. Najdeme je pouze a výhradně na malém území kolem brazilského města Manaus. V současné době patří mezi kriticky ohrožené druhy. Důvodem je drastický úbytek životního prostředí vzhledem k neustálému rozrůstání města Manaus, predátoři a také obchod s domácí mazlíčky. Vláda Brazílie, četné nevládní a mezinárodní organizaci tak úzce spolupracují na zajištění ochrany tamarínů pestrých a také na vzdělávání místních obyvatel o důležitosti jejich ochrany" uvedla Mikešová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist