https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-ze-sbirky-4nature-podporuje-i-ochranu-poloopic-outlonu-v-indonesii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo ze sbírky 4Nature podporuje i ochranu poloopic outloňů v Indonésii

12.4.2022 10:50 | ZLÍN (ČTK)
Zlínská zoo se loni stala partnerem projektu The Kukang Rescue Program.
Zlínská zoo se loni stala partnerem projektu The Kukang Rescue Program.
Zlínská zoologická zahrada začala ze sbírky 4Nature podporovat také ochranu poloopic outloňů váhavých a sumaterských v Indonésii. Finanční sbírku 4Nature na ochranu zvířat ve volné přírodě pořádá zlínská zahrada od roku 2018. Z každé zakoupené vstupenky 4Nature putují na tuto sbírku tři koruny, v případě ročních karet Family 15 korun, sdělila ČTK mluvčí zoo Romana Mikešová.
 

Zlínská zoo se loni stala partnerem projektu The Kukang Rescue Program. Kukang je indonéský název pro outloně, poloopice z jihovýchodní Asie s výrazně velkýma očima. I když jsou outloni v Indonésii chráněni zákonem, patří tam mezi nejvíce pašované savce. Na černém trhu jsou outloni chycení ve volné přírodě prodáváni především jako domácí mazlíčci. Obchodníci jim často vytrhají zuby, aby nemohli pokousat své majitele.

"Česko-indonéský tým v rámci projektu postavil na severu Sumatry první záchranné a rehabilitační centrum pro outloně s cílem umožnit jejich návrat zpět do volné přírody. Byl to nesmírně důležitý krok, konečně vznikl prostor pro umístění outloňů, které indonéské úřady a policie zabaví obchodníkům, pašerákům, ale i soukromým chovatelům," uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Zlínská zahrada projekt ochrany outloňů podpořila 6000 dolary (asi 135 000 Kč). "Poskytnutá finanční podpora bude využita na stavbu předvypouštěcího výběhu. Ten je naprosto nezbytný pro rehabilitaci zabavených outloňů. Finanční příspěvek jsme věnovali na počest kolegy a bývalého ředitele Zoo Ostrava Petra Čolase, který nás předčasně opustil. Celý svůj život zasvětil nejen chovu ohrožených druhů v zahradě, ale i jejich ochraně v místech přirozeného výskytu," uvedl Horský.

Záchranný program Kukang také podporuje vzdělávání místních obyvatel o nutnosti ochrany přírody, provozuje i anglicko-environmentální školu s bezplatnou výukou dětí. Dělá také přednášky ve školách v okolí záchranného centra, akce na veřejných místech a pracuje s tamními farmáři. V rámci projektu Kukang Coffee vznikla komunita farmářů, kteří pěstují kávu šetrně k životnímu prostředí. "Tu pak od nich záchranný program Kukang odkupuje za vyšší cenu. Na oplátku farmáři dodržují a dále prosazují zákaz lovu chráněných druhů zvířat v nedalekém pralese, sami se stávají ochránci přírody," uvedl Horský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist