https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-podpori-1401-uspesnych-zadatelu-o-vymenu-kotlu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj podpoří 1401 úspěšných žadatelů o výměnu kotlů

2.3.2018 06:10 | ZLÍN (ČTK)
Největší zájem projevili lidé o kotle na biomasu a kondenzační plynové kotle. Poptávku po výměně kotlů v regionu považuje radní za obdivuhodnou. V prvním kole dotací bylo ve Zlínském kraji ve dvou výzvách rozděleno 171 milionů korun, uspělo 1445 žádostí. / Ilustrační foto
Největší zájem projevili lidé o kotle na biomasu a kondenzační plynové kotle. Poptávku po výměně kotlů v regionu považuje radní za obdivuhodnou. V prvním kole dotací bylo ve Zlínském kraji ve dvou výzvách rozděleno 171 milionů korun, uspělo 1445 žádostí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zlínský kraj podpoří 1401 úspěšných žadatelů o výměnu kotlů. V druhé vlně dotací na pořízení ekologičtějších kotlů mezi ně rozdělí 154,6 milionu korun. Novinářům to ve středu řekl krajský radní Jan Pijáček (ODS). Peníze jsou určeny na výměnu starých, nevyhovujících kotlů na pevná paliva v rodinných domech za nové, nízkoemisní zdroje tepla.
 

Elektronický příjem žádostí spustilo hejtmanství loni 25. října. Jediným kritériem pro úspěšnost žádosti byl podle Pijáčka čas jejího podání, který systém evidoval na tisícinu vteřiny. "V okamžiku, kdy byl vyčerpán objem prostředků, tak se udělala pomyslná čára. Velký zájem byl zobrazen i v té rychlosti. Méně než za deset minut jsme byli schopni přijmou tolik žádostí, abychom vyčerpali připravené finanční prostředky," uvedl Pijáček.

Největší zájem projevili lidé o kotle na biomasu a kondenzační plynové kotle. Poptávku po výměně kotlů v regionu považuje radní za obdivuhodnou. "Je vidět, že lidé mají zájem přestat topit starými kotli, které zatěžují životní prostředí," uvedl Pijáček. Rodinné domy podle něj patří k významným znečišťovatelům ovzduší. Kotlíkové dotace mají jejich majitele motivovat k tomu, aby přistoupili k ekologičtějším metodám vytápění.

Největší počet úspěšných žádostí, 524, podali lidé ze Vsetínska. Následovaly okresy Zlín se 414, Uherské Hradiště s 314 a Kroměříž se 149 žádostmi. Podmínky dotace splnilo celkem 1664 žádostí, 263 z nich se však ocitlo pod zmiňovanou pomyslnou čarou. Byly proto zařazeny do zásobníku projektů. Pokud některý z podpořených žadatelů kotel nakonec nevymění, automaticky z nich bude na základě času podání žádosti vybrán náhradník.

V prvním kole dotací bylo ve Zlínském kraji ve dvou výzvách rozděleno 171 milionů korun, uspělo 1445 žádostí. Vyhlášení třetího kola se předběžně očekává v druhé polovině příštího roku, rozděleno by mělo být asi 140 milionů korun. Hejtmanství se však podle Pijáčka pokusí oslovit ministerstvo životního prostředí s žádostí, aby byla částka ještě navýšena.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Viktor Chrást
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist