https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-pripravuje-obnovu-vozoveho-parku-nakoupi-58-elektromobilu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj připravuje obnovu vozového parku, nakoupí 58 elektromobilů

3.12.2022 00:01 | ZLÍN (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zlínský kraj připravuje rozsáhlou obnovu vozového parku. Pro potřeby krajského úřadu a svých příspěvkových organizací nakoupí 58 elektromobilů. Z nich 45 pořídí hejtmanství jako náhradu za zastaralé automobily se spalovacími motory, které vyřadí a nechá ekologicky zlikvidovat. Součástí projektu za 53,4 milionu korun je také pořízení 57 dobíjecích stanic, uvedla mluvčí kraje Soňa Ličková.
 

Podle náměstka hejtmana Lubomíra Trauba (ODS) je průměrné stáří měněného vozového parku 18 let. "Jeho modernizací a zejména zajištěním podílu vozidel na alternativní pohon vycházíme vstříc budoucím požadavkům evropské a národní legislativy v oblasti udržitelné dopravy. Zároveň tím samozřejmě přispějeme ke snížení emisí z dopravy, hlavně v městském provozu, kde organizace auta převážně používají k zajištění svého provozu," uvedl Traub.

Kraj podle něj rovněž instaloval fotovoltaické panely na objekty, kde se všechna vyrobená elektřina spotřebovává. "Tyto zkušenosti zúročí u dalších objektů, kdy bude fotovoltaiku doplňovat o nabíjecí stanice, aby byl provoz elektromobilů pro naše organizace co nejúspornější," uvedl náměstek hejtmana.

Pořízené elektromobily budou sloužit především příspěvkovým organizacím, dvěma kulturním, sedmi z oblasti sociálních služeb a 32 školským. "Pro potřeby krajského úřadu budou zakoupeny tři vozy. Organizace byly vybrány na základě provedeného průzkumu zaměřeného na jejich potřeby, stáří vozového parku a zájem o pořízení elektromobilu," uvedla mluvčí.

Kraj hodlá pro nákup elektromobilů a dobíjecích stanic využít finanční prostředky z národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy. Z něj chce získat 22 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist