https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zmodernizovana-cisticka-ochrani-prirodu-v-narodnim-parku-podyji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zmodernizovaná čistička ochrání přírodu v Národním parku Podyjí

7.8.2021 00:41 | VRANOV NAD DYJÍ (ČTK)
Foto | Pudelek (Marcin Szala) / Wikimedia Commons
Společnost Swietelsky stavební dokončila ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku modernizaci čistírny odpadních vod za 55 milionů korun. Investorem byl dobrovolný svazek obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. Práce trvaly od loňského března do letošního června, od té doby je čistička ve zkušebním provozu, který potrvá rok. Cílem modernizace je kromě jiného ochrana Národního parku Podyjí, uvedl tajemník svazku Luděk Müller.
 

"Původní čistička z roku 1995 už nevyhovovala současným požadavkům. Měla řadu technických nedostatků a tím vznikaly i rizikové situace. Její modernizace byla tedy nutná už kvůli ochraně přírody Národního parku Podyjí. Nevyhovující bylo kalové hospodářství, chyběla možnost zahuštění i zařízení pro srážení fosforu," řekl Müller.

Rekonstrukce byla složitá především proto, že čistička při ní byla v provozu. Řadu objektů dělníci přestavěli a některé úplně zbourali. Nové jsou například betonové aktivační nádrže, strojovna, provozní a technické objekty nebo biologická část čističky. Zároveň přibyla chybějící zařízení, jako automatické řízení procesu čištění a měření vypouštěných vod, zkvalitňující odstraňování znečištění ve vypouštěných odpadních vodách.

Bilanční kapacita vranovské čističky se zvýšila z 1200 ekvivalentních obyvatel, což označuje míru znečištění vyprodukovanou jedním obyvatelem, na maximální týdenní kapacitu 1800. "Na místní výstavbu ani zvyšující se turismus ale nemá vliv. Z tohoto pohledu měla už původní čistička dostačující kapacitu. Primární pro nás byla kvalita čistění a vypouštěných odpadních vod, tedy ochrana vodních toků a přírody," uvedl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist