https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/znamy-cinsky-fotoreporter-byl-zrejme-zatcen-v-ujgurske-oblasti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Známý čínský fotoreportér byl zřejmě zatčen v Ujgurské oblasti

30.11.2018 01:50 | PRAHA (ČTK)
Přední čínský fotoreportér Lu Kuang, který získal ocenění World Press Photo, zmizel během návštěvy neklidné čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou převážně obývají menšinoví muslimští Ujguři. Podle své manželky byl s největší pravděpodobností zadržen agenty státní bezpečnosti, informovala ve středu agentura Reuters.
 

Manželka Lu Kuanga, která žije ve Spojených státech, agentuře řekla, že její muž byl pozván do metropole Ujgurské autonomní oblasti Urumči, kde se měl zúčastnit několika fotografických akcí. Sü Siao-li uvedla, že s mužem ztratila kontakt 3. listopadu, když byl sám na cestě do města Kašgar.

Později kontaktovala manželku člověka, který Lu Kuanga do odlehlé Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, ležící na západě Číny, pozval, a dozvěděla se, že oba muže odvedli příslušníci státní bezpečnosti.

Od čínských úřadů manželka fotografa žádnou oficiální zprávu o Luově zadržení nedostala. Sinťiangskou policii se jí nepodařilo kontaktovat, napsala agentura Reuters.

Celá oblast je dlouhodobě pod přísným policejním dohledem. Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství takzvaných převýchovných táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Fotoreportér Lu Kuang se během 25leté kariéry zaměřoval převážně na citlivá ekologická a sociální témata, včetně průmyslového znečištění, závislosti na drogách či nákazy nemocí AIDS. V roce 2004 získal ocenění World Press Photo za fotografie z vesnic v provincii Che-nan, kde se místní obyvatelé při vládou organizovaných odběrech krve nakazili virem HIV. Infikovány byly tehdy statisíce chudých rolníků.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist