https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zofinsky-prales-a-hojna-voda-jsou-uz-180-let-chranenymi-uzemimi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žofínský prales a Hojná voda jsou už 180 let chráněnými územími

27.8.2018 00:18 (ČTK)
Žofínský prales spolu s nedaleko ležícím dalším pralesem Hojná Voda jsou nejstaršími rezervacemi střední Evropy.
Žofínský prales spolu s nedaleko ležícím dalším pralesem Hojná Voda jsou nejstaršími rezervacemi střední Evropy.
Žofínský prales spolu s nedaleko ležícím dalším pralesem Hojná Voda jsou nejstaršími rezervacemi střední Evropy. Chráněným územím vyhlásil oba pralesy 28. srpna 1838 tehdejší majitel panství Nové Hrady, hrabě Jiří František August Buquoy (1781-1851). Žofínský prales je nyní národní přírodní rezervací (NPR) a Hojná voda národní přírodní památkou (NPP).
 

NPR Žofínský prales je nejstarší NPR v České republice a podle správy CHKO Blanský les, pod kterou obě chráněné lokality spadají, se také jednalo o první vědomou ochranu pralesovitého porostu na našem území a o čtvrtou takto chráněnou lokalitu v Evropě.

"Při své dnešní pochůzce v polesí lužnickém našel jsem .... prales, vzbuzující obdiv a úctu svým stavem. Vzhledem k tomu, že lesy těchto vlastností budou známy brzy jen z historického líčení, rozhodl jsem se zachovat zmíněnou lesní část jako památník dob dávno minulých názornému požitku pravých přátel přírody, vzdáti se v ní veškerého lesohospodářského těžení a přikazuji Vám, abyste dalšími rozkazy uvedl tuto moji vůli v skutek, aby v této části žádné dříví se nekácelo, stelivo nehrabalo a drobné dříví nesbíralo, zkrátka, aby vše bylo ponecháno v dnešním stavu," napsal tehdy podle historiků hrabě svému hlavnímu lesníkovi.

Původní ochrana Žofínského pralesa se vztahovala jen na severní část dnešní rezervace o výměře 38 hektarů. V roce 1888 byla rezervace nově plošně vytyčena s výměrou 59 hektarů a byly do ní zahrnuty nové smrkové porosty. V roce 1930 byl kolem pralesa vytvořen ochranný pás, který se stal součástí chráněného území, a současná plocha pralesa je 102 hektarů. Z důvodu zabezpečení přirozené obnovy pralesa (ochrana před okusem zvěří) a zamezení devastace návštěvníky je od roku 1991 asi 80 procent současné rozlohy rezervace oploceno a veřejnost sem nesmí.

NPR Žofínský prales se nachází u obce Pohorská Ves u Českého Krumlova v centrální části Novohradských hor u Stříbrného vrchu (936 metrů). Předmětem ochrany je pralesovitý zbytek horského smíšeného lesa (hlavně bučiny) a na podmáčených místech podmáčené smrčiny. Kromě řady vzácných rostlin a bezobratlých se v pralese vyskytuje velké množství vzácných a ohrožených druhů brouků a rezervace je také významným biotopem lesních druhů ptáků, pravidelně zde hnízdí čáp černý.

NPP Hojná Voda je pojmenována podle nedaleké stejnojmenné obce a leží na svazích hory Vysoká (1034 metrů). Skládá se z pozůstatků původního pralesovitého porostu, kde převažují buky, smrky a staré jedle.

V oblasti žijí vzácní brouci, plži a ptáci, například holub doupňák, budníček lesní nebo zde pravidelně hnízdí puštík obecný.

Jeho rozloha je 9,2 hektaru a na rozdíl od Žofínského pralesa je přístupný a vede zde naučná stezka.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist