Žofínský prales a Hojná voda jsou už 180 let chráněnými územími
NPR Žofínský prales je nejstarší NPR v České republice a podle správy CHKO Blanský les, pod kterou obě chráněné lokality spadají, se také jednalo o první vědomou ochranu pralesovitého porostu na našem území a o čtvrtou takto chráněnou lokalitu v Evropě.
"Při své dnešní pochůzce v polesí lužnickém našel jsem .... prales, vzbuzující obdiv a úctu svým stavem. Vzhledem k tomu, že lesy těchto vlastností budou známy brzy jen z historického líčení, rozhodl jsem se zachovat zmíněnou lesní část jako památník dob dávno minulých názornému požitku pravých přátel přírody, vzdáti se v ní veškerého lesohospodářského těžení a přikazuji Vám, abyste dalšími rozkazy uvedl tuto moji vůli v skutek, aby v této části žádné dříví se nekácelo, stelivo nehrabalo a drobné dříví nesbíralo, zkrátka, aby vše bylo ponecháno v dnešním stavu," napsal tehdy podle historiků hrabě svému hlavnímu lesníkovi.
Původní ochrana Žofínského pralesa se vztahovala jen na severní část dnešní rezervace o výměře 38 hektarů. V roce 1888 byla rezervace nově plošně vytyčena s výměrou 59 hektarů a byly do ní zahrnuty nové smrkové porosty. V roce 1930 byl kolem pralesa vytvořen ochranný pás, který se stal součástí chráněného území, a současná plocha pralesa je 102 hektarů. Z důvodu zabezpečení přirozené obnovy pralesa (ochrana před okusem zvěří) a zamezení devastace návštěvníky je od roku 1991 asi 80 procent současné rozlohy rezervace oploceno a veřejnost sem nesmí.
NPR Žofínský prales se nachází u obce Pohorská Ves u Českého Krumlova v centrální části Novohradských hor u Stříbrného vrchu (936 metrů). Předmětem ochrany je pralesovitý zbytek horského smíšeného lesa (hlavně bučiny) a na podmáčených místech podmáčené smrčiny. Kromě řady vzácných rostlin a bezobratlých se v pralese vyskytuje velké množství vzácných a ohrožených druhů brouků a rezervace je také významným biotopem lesních druhů ptáků, pravidelně zde hnízdí čáp černý.
NPP Hojná Voda je pojmenována podle nedaleké stejnojmenné obce a leží na svazích hory Vysoká (1034 metrů). Skládá se z pozůstatků původního pralesovitého porostu, kde převažují buky, smrky a staré jedle.
V oblasti žijí vzácní brouci, plži a ptáci, například holub doupňák, budníček lesní nebo zde pravidelně hnízdí puštík obecný.
Jeho rozloha je 9,2 hektaru a na rozdíl od Žofínského pralesa je přístupný a vede zde naučná stezka.
reklama