https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-dvur-ceka-kvuli-koronaviru-vypadek-23-milionu-zdrazi-vstupne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Dvůr čeká kvůli koronaviru výpadek 23 milionů, zdraží vstupné

22.5.2020 00:08 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
V pondělí 25. května ZOO Dvůr Králové nad Labem otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. / Ilustrační foto
V pondělí 25. května ZOO Dvůr Králové nad Labem otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
ZOO Dvůr Králové nad Labem čeká kvůli uzavření v době koronavirové epidemie ztrátu výnosů na úrovni 23 milionů korun. Zahrada kvůli tomu odložila některé opravy, zrušila plánované zvýšení platů zaměstnanců a nebude tvořit rezervní fond na opravy pro rok 2021. V pondělí 25. května zoo otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. Vstupné placené na pokladnách bude vyšší než loni. Novinářům to včera řekli představitelé zoo.
 

Dvorský safari park patří Královéhradeckému kraji a s více než půl milionem návštěvníků ročně je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Od 16. března byl kvůli pandemii zcela uzavřen, od 27. dubna lidé mohou navštívit venkovní prostory a vjet autem do areálů safari s volně žijícími zvířaty.

"Loni od března do konce května navštívilo safari park přes 105.000 lidí, letos to je pouze 24.000 lidí," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. Přímá ztráta na vstupném tak podle něj zatím činí téměř deset milionů korun. Zoo nyní chybí především školní návštěvy a kvůli uzavření hranic také návštěvníci z Polska. Návštěvnost od začátku května je meziročně nižší asi o 40 procent. Ztrátu z uzavřeného hotelu a kempu a prodeje zážitkových programů a suvenýrů zoo vyčíslila na více než 11 milionů.

Kvůli úsporám zoo například odložila výměnu střechy v pavilonu ptačí svět za několik milionů korun. Odložením plánovaného pětiprocentního zvýšení mezd by měla zoo ušetřit asi šest milionů korun. Průměrná mzda v zoo je nyní přibližně 24.000 korun. Zoo má přes 170 zaměstnanců, v hlavní sezoně se jejich počet zvyšuje na 220 až 230.

Finanční pomoc zahrada zřejmě dostane od Královéhradeckého kraje. Podle radního kraje pro zemědělství Karla Klímy (KDU-ČSL) by zoo mohla dostat 13,5 milionu korun. "Jsme připraveni zoo pokrýt ztráty z provozní činnosti," řekl Klíma.

Vstupné pro dospělého koupené na pokladně bude od pondělí činit 240 korun místo loňských 230 korun. Vjezd auta do areálu safari zdraží na 350 korun z loňských 240 korun, přičemž každý člověk v autě musí mít zakoupené i jednotlivé vstupné. Část safari s volně žijícími zvířaty lze vidět i z takzvaného safaribusu či afrikatrucku, kde jízdné zůstane na 50 a 80 korunách. Podle Rabase chce zoo zdražením vjezdu aut dostat více lidí do safaribusů a afrikatrucků, protože velké množství aut dělalo provozní problémy zejména ve lvím safari.

Zoo chce také podpořit nákup vstupenek po internetu, kde vstupenka pro dospělého bude za 190 korun. Snížené vstupné koupené on-line pro děti od tří do 15 let bude za 150 korun. Ceny 190 a 150 korun platí pro vstup již nyní od 27. dubna, kdy zatím vstupné jinak než po internetu nelze koupit.


reklama

 
Zdeněk Rychtera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist