https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-dvur-kralove-bude-koordinovat-evropsky-chov-husice-modrokridle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Dvůr Králové bude koordinovat evropský chov husice modrokřídlé

17.2.2024 18:54 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Mláďata husice modrokřídlé.
Mláďata husice modrokřídlé.
Foto | Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové
Safari Park Dvůr Králové nad Labem bude koordinovat evropský chovný program husice modrokřídlé. V Evropě chová husice modrokřídlé jen 11 zahrad, řekl mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný. Safari Park Dvůr Králové se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je například v chovu nosorožců, žiraf či antilop.
 

Husice modrokřídlé nežijí nikde jinde než na náhorních planinách Etiopie. Jejich stavy se odhadují na 5000 až 15 000 jedinců. Ohrožuje je především přeměna přirozeného prostředí a lov nepůvodními obyvateli.

"Situace tohoto druhu není v lidské péči jednoduchá, nejde o mimořádně atraktivní druh. Navíc je tato husice s ohledem na její poměrně temperamentní povahu i poměrně náročná," uvedl zoolog Michal Podhrázský, který bude mít vedení evropského chovného programu na starosti.

Populaci husic chovaných v zoo se bude snažit stabilizovat v co nejpestřejším genetickém složení. "S kolegy ze safari parku navíc rozvíjíme nový projekt na ochranu a výzkum husic přímo v Etiopii," uvedl.

Safari park patří Královéhradeckému kraji a jeho aktuálně nejzásadnějším záchranářským projektem je účast v mezinárodním týmu BioRescue, který se pomocí umělých technik reprodukce snaží zachránit druh nosorožce bílého severního. V rezervaci v Keni žijí nosorožčí samice Fatu a Nájin, které patří dvorské zoo a jsou posledními zvířaty svého druhu na světě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist